Bryła Pomorskiego Muzeum Motoryzacji zostanie wybudowana w miejscowości Chwaszczyno, oddalonej od Gdyni o 20 km w kierunku zachodnim. W sąsiedztwie działki, na której zostanie zlokalizowana bryła, znajdują się dwa domy oraz złomowisko. Chaotyczny układ otoczenia skłonił do poszukiwania nietypowej formy, która neutralnie dopasuje się do otoczenia jednak swoją architektura będzie informowała o odmiennej funkcji jaką pełni.
Drewniana bryła muzeum
Architekci z pracowni MUS Architects postanowili bryłę budynku wykonać w konstrukcji drewnianej. Budynek muzeum jest przestrzenią ekspozycyjną – opakowaniem dla znajdujących się w nim eksponatów, ale jednocześnie bryła muzeum powinna stać się ikoną architektury. Bryła budynku została zaprojektowana w taki sposób aby pozostać we wzajemnej relacji z otoczeniem.
Architektura bryły
Decydująca role w architekturze budynku jest dynamika bryły wynikająca ze zmiennej tektoniki połaci dachu oraz jej połączenie z terenem. Pomimo iż z każdej strony dynamiczna bryła muzeum wygląda inaczej, ma ona prosta konstrukcję. Drewno zastosowane w zewnętrznej elewacji bryły ma pozytywnie wpływać na odbiorcę.
Wnętrze bryły muzeum
Wnętrze budynku będzie funkcjonalne i neutralne. Wnętrze zostało zaprojektowane w kolorystyce biało-szarej, jednak w późniejszej realizacji projektu barwy mogą zostać zmienione. Dzięki utrzymaniu stonowanej kolorystyki, barwne eksponaty będą lepiej się wyróżniały. W głównej hali wystawowej centralne miejsce zajmie tor w kształcie 8, na którym stanie 10 historycznych samochodów, prezentowanych według chronologii ich powstawania. Również pozostałe samochody zostaną umieszczone w głównej hali na taśmie ekspozycyjnej inspirowanej torami wyścigowymi. Obecnie muzeum znajduje się już w realizacji. Jak Wam podoba się pomysł muzeum i czy zamierzacie je odwiedzić?

-
Utworzone w 1971 roku Muzeum Oceanograficzne i Akwarium Morskie Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni było pierwszą w kraju placówką, gdzie zwiedzający mogli podglądać morską florę i faunę. Sam obiekt muzeum to ciekawy, modernistyczny gmach z międzywojnia ze szklaną rotundą z czasów powojennych więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
-
-

- ARCHITEKTURA: 40 lat temu otwarto pierwsze w Polsce muzeum oceanograficzne
- ARCHITEKTURA: Adaptacja silosu na mieszkanie
- ARCHITEKTURA: Riegler Riewe Architekten: Muzeum Śląskie
- ARCHITEKTURA: Pysall.Ruge Architekten: Muzeum Lotnictwa Polskiego
- ARCHITEKTURA: Lahdelma & Mahlamaki Muzeum Historii Żydów Polskich