archirama.pl

Bryła Slit House w Japonii – dom jednorodzinny bez okien

Dom jednorodzinny  Slit House znajduje się w prefekturze Shiga w Japonii i zajmuje ok. 210 mkw. Bryła rezydencji jest specyficzna, szczególnie jeśli chodzi o gabaryty. Zaprojektowana jest bowiem na planie prostokąta, którego dłuższy bok ma aż 105 metrów. Wyjątkowość domu jednorodzinnego polega również na tym, że nie posiada on okien!

Slit House w Japonii  autorzy: Eastern Design Office

Slit House w Japonii

autorzy: Eastern Design Office

Betonowa rezydencja Slit House

Ponieważ w domu nie ma zwyczajnych okien architekci z pracowni architektonicznej EASTERN design office stworzyli ich substytuty. „Pocięli” płaszczyzny ścian z betonu architektonicznego szczelinami w celu wpuszczenia do środka bryły światła słonecznego. Na nowoczesnych elewacjach powstało w sumie 60 wąskich otworów. Szczeliny mają 140 mm i są innowacyjną „wariacją” na temat okna - rodzajem eksperymentu w architekturze współczesnej domów jednorodzinnych. Jest to również sposób na zachowanie prywatności w przeludnionej dzielnicy Japonii.

Niestandardowe podejście do projektowania pojawia się nie tylko w elewacjach. Specyficzne proporcje bryły zobowiązywały również do projektu nietypowego planu mieszkania. Północną stronę zajmuje wąski hol, który ciągnie się przez całą długość budynku kończąc się wejściem do jednej z sypialni. Po drodze mija się drzwi do innych pokojów sypialnych, a także do salonu z jadalnią, wewnętrznego dziedzińca i atelier. Wejścia do rezydencji znajdują się z dwóch stron – od wschodu i zachodu. Część ściany zewnętrznej stanowi mur z betonu architektonicznego, który odgradza wejścia na posesję tworząc z każdej strony mały dziedziniec.

Twórcy projektu twierdzą, że dzięki szczelinom dom żyje swoim własnym czasem. Rankiem otwory wypełniają się światłem, które rozpływa się równomiernie rozjaśniając całe przestrzenie. Nieco później pojawia się widoczna sekwencja rzucanych cieni. Około południa hol wypełnia się skośnymi liniami. Wniosek – o każdej porze dnia wnętrza domu wyglądają inaczej. Projekt Slit House to surowa architektura współczesna, która przypomina bardziej galerię sztuki niż dom jednorodzinny zwłaszcza, że w otoczeniu stoi szeregiem wiele „zwyczajnych” brył mieszkalnych. I taki właśnie był zamiar.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 13.10.2014 10:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!