Architektura
ARCHITEKTURA

Bryła teatru 3D w Holandii – kopuła pełna niespodzianek

 • Komentarze

Bryła projektu Infoversum autorstwa pracowni Archiview

Bryła projektu Infoversum autorstwa pracowni Archiview

Fot: http://www.archiview.nl
 • Bryła z kortenu lotu ptaka
 • Bryła Infoversum
 • Bryła Infoversum - kontrastujące ze sobą biel i rdzawa barwa kortenu
 • Bryła Infoversum - tylne wejście
 • Bryła Infoversum - wnętrze holu wejściowego
 • Bryła Infoversum. Otwory w kopule wpuszczają promienie słońca do wnętrza
 • Bryła Infoversum - konstrukcja widziana od strony wewnętrznej

Bryła projektu Infoversum, zlokalizowana w holenderskim mieście Groningen, jest zadziwiająca. Nie tylko z powodu wyjątkowej okrągłej formy ale również dzięki temu, ze spełnia rolę jednej z najciekawszych atrakcji w centrum miasta. Kontrast kolorystyczny pomiędzy kortenem a bielą, a także ukrycie instalacji w budynku sprawiają, że kopuła wygląda jak... statek kosmiczny

Doskonała lokalizacja budynku, samo centrum miasta Groningen, powoduje, że obok tej bryły nie da się przejść nie zauważając jej. Architektura współczesna jest tak ciekawa na zewnątrz, że niemal każdy przechodzień odczuwa potrzebę sprawdzenia jak jest w jej środku.

Edwin Valentijn, profesor Uniwersytetu w Groningen poprosił architektów by poprzez budynek uczynili naukę bardziej dostępną dla ogółu społeczeństwa. To był początek projektu Infoversum. Powstał budynek który łączy naukę, biznes i aktywność kulturową, oraz miejsce, które stymuluje wymianę informacji na temat otaczającego nas świata i innowacji technologicznych.

Twórcą tej architektury współczesnej jest  Jack van der Palen, architekt z pracowni Archiview. Projektant rozpoczął projektowanie inspirując się technologią znaną przy budownictwie statków. Istotne były dla niego również materiały, które ozdobią elewację. 

Zadziwiająca architektura współczesna – okręt czy statek kosmiczny?

Innowacja zaczerpnięta z budownictwa okrętowego wiąże się z samonośnością bryły budynku (tak jak jest to w przypadku statków), oraz możliwością zmieniania jej lokalizacji. Ważne są również unikalne właściwości użytych materiałów. Takie okrętowe podejście nie jest jeszcze powszechne w dziedzinie projektowania architektury współczesnej. Architekt Jack van der Palen wraz z Central Industry Group postanowili udowodnić, że te innowacyjne idee mogą stać się rzeczywistością. Nowoczesna metoda pozwala na konstrukcję bez dylatacji, mimo organicznego kształtu bryły. Zastosowanie miękkich linii z zewnątrz nadaje również kształt wnętrzom.

Powłoka konstrukcji składa się z 83. płyt z kortenu, każda w innym kształcie. Są zespawane ze sobą na budowie, dzięki czemu nie ma między nimi szczelin. Zewnętrzna powłoka oraz konstrukcja we wnętrzu przyspawane krowiami, tworzą spójną całość. By podkreślić rdzawy kolor kornetu, kopuła została pomalowana na biało. Architekt chciał, aby forma bryły była jak najbardziej czysta. Ukrył więc takie elementy jak drzwi awaryjne czy instalacje, pod powłoką zewnętrzną. Dzięki temu budynek, nie wygląda właściwie jak zwykły budynek, a miejscowi zaczęli nawet mówić na niego UFO...

Kopuła i trójwymiarowa prezentacja multimedialna

Podróż przez obiekt to przygoda ze zmieniającym się światłem. Po wkroczeniu do Infoversum przez szklane wejście, obserwatorzy znajdują się w przestrzeni nazwanej Infowave. Jest to interaktywna część poświęcona prezentacjom multimedialnym. Ta sala pokazowa znajduje się pod kopułą – w sercu budynku. W środku można dostrzec w jaki sposób kształtowana była konstrukcja budynku. Siedziska można przechylić do tyłu  tak, aby widzieć niemal całe sklepienie kopuły, gdzie wyświetlane są projekcje 3D. Podczas gdy niektórzy odwiedzający oglądają filmy na 20 metrowym ekranie, inni podziwiają naturalne światło, która przepływa przez okrągłą bryłę i stale ustawia hol w innym świetle. Ciężko stwierdzić czy większe wrażenie robią trójwymiarowe projekcje, czy architektura zaprojektowana z wielką dbałością o przepływ światła.

Milena Glinojecka

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.