archirama.pl

BRYŁA W ARCHITEKTURZE. Dlaczego w projekcie najważniejsza jest bryła?

Co ocenia się patrząc na nowy projekt architektoniczny? Oczywiście bryłę. To właśnie bryła decyduje o tym, jakości i nowoczesności architektury, która nas otacza. Specjaliści twierdzą, że bryła jest rodzajem rozmowy projektanta z odbiorcami architektury.

46 lat temu zmarł Le Corbusier, najbardziej znany przedstawiciel modernizmu na świecie

Willa Savoye, Le Corbusier, 1929

Fot: Valueyou/Wikimedia Commons

Bryła regularna czy prosto z kosmosu?

Obecnie powstaje coraz więcej założeń o kształtach nie dających zakwalifikować się do żadnego z tych prezentowanych nam w szkole podstawowej. W czasach PRL bryły budynków były z reguły proste i regularne. W tych czasach budowano popularne po dzień dzisiejszy domy kostki, czy prostopadłościenne bloki z wielkiej płyty.

>>Czy bryła wieżowca Złota 44 stanie się symbolem architektury Warszawy?

W dzisiejszych czasach często wraca się do takiego projektowania, ale równie często mamy do czynienia z bryłami, nazwijmy to po imieniu, prosto z kosmosu. Niektóre z nich uważane są za cud w architekturze inne za typowy kicz i tandetę, której doskonałym przykładem jest budynek Telewizji Polskiej. Nie oznacza to oczywiście się obłe kształty prezentują się źle. Warszawski przykład Zebra Tower pokazuje, że bryła zaokrąglona i w pewnej części nieregularna staje się inspirującym elementem otoczenia dla każdego przechodzącego obok tego założenia.

Co bryła oznacza dla architekta?

Bryłę uznaje się za swoistą pieczątkę danego architekta. To właśnie bryła decyduje o unikalności i indywidualności pewnego stylu. Praktycznie każdy architekt zaczyna projektowanie od szkicu bryły. Bryła jest dla architekta swoistego rodzaju inspiracją. Koncepcja dalej ewoluuje tworząc niepowtarzalny kształt. Le Corbusier, który zasłynął z projektowania brył o kształtach prostopadłościennych, którym brak krągłości, jest rozpoznawalny w świecie architektury.

>>Jak dostać się na architekturę? Wszystko o studiach na architekturze

Tym samym stał się symbolem modernizmu. Symbolem minimalizmu i prostoty. Do dziś uchodzi za guru w świecie architektury. Zupełnie innym styl wykreowała Zaha Hadid. Jej bryły są zwykle skomplikowane, naszpikowane nieregularnymi kształtami, którym w większości brakuje kątów prostych. Przykłady można mnożyć. Studenci architektury, ucząc się poszczególnych stylów w architekturze zapamiętują przede wszystkim bryły danych budynków. Z każdej takiej bryły możemy wyczytać pewne cechy, które decydują o jej przynależności do danej epoki w architekturze.

Bryła w architekturze? Czym właściwie jest?

Bryła to pojęcie bardzo ogólne. Czym innym jest dla konsumenta architektury, czym innym dla samego architekta. Konsumenci patrzą na bryłę pod kątem atrakcyjności: podoba mi się lub nie podoba. Rzadko zwracają uwagę na detale, które często świadczą o wyjątkowości bryły. Często też zwracają uwagę tylko na pewien fragment bryły nie zdając sobie sprawy z całości założenia i zamysłu. Architekt postrzega bryłę w zupełnie inny sposób.

>>Le Corbusier, zwany papieżem modernizmu

Widząc budynek, widzi jego całość, pewien koncept. Z tego powodu często wynikają niezgodności w poglądach architektów i zwykłych ludzi, którzy po prostu nie rozumieją „co autor miał przez to na myśli”. Jednak trzeba pamiętać, że przez wieki, od piramid w starożytnym Egipcie, po czasy wieżowców i szklanych domów, bryła była w architekturze wyznacznikiem stylu i pieczątką danej epoki i architekta. Poprzez bryłę projektant próbuje rozmawiać z odbiorcami swojej architektury i wywierać na nim pewne odczucia.

>>Najpiękniejsza bryła Wrocławia? Oceńcie sami!

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Valueyou/Wikimedia Commons
Data publikacji: 5.07.2012 08:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!