Punktem wyjścia koncepcji architektonicznej zarówno bryły jak i nowoczesnych wnętrz gminnej biblioteki w Mosinie były badania przeprowadzone w 2010 roku przez Pracownie Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej i TNS OBOP. Według nich ponad połowa Polaków (56 procent) nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.
Architekci pracują nad architekturą, która przyciągnie czytelników
Architekci z pracowni UGO Architecture zaczęli więc zastanawiać się w jaki sposób przyciągnąć czytelników oraz zainteresować gminy (które de facto finansują realizacje tego typu przedsięwzięć) do budowy bibliotek publicznych. Barierą okazały się deklaracje mieszkańców gmin biorących udział w badaniach wykorzystywanych do opracowywania długofalowych strategii rozwojowych. Okazało się bowiem, że mieszkańcy rzadko zgłaszają potrzebę wybudowania nowych bibliotek. Za bardziej użyteczne uważają realizacje brył budynków socjalnych, przedszkoli, sklepów samoobsługowych czy obiektów rekreacyjnych takich jak hale sportowe czy basen.
Połączenie w bryłach wielu funkcji jest rozwiązaniem problemu
Architekci znaleźli rozwiązanie łącząc pożądane przez mieszkańców obiekty z bibliotekami. Architektura i nowoczesne wnętrza biblioteki z portfolio architektów UGO Architects zlokalizowana została w Mosinie, koło Poznania. Początkowo miasto niechętnie odniosło się do projektu bryły i nowoczesnych wnętrz zaproponowanej przez architektów biblioteki, gdyż w budynku miejscowego ośrodka kultury działa od przeszło 60 lat taka placówka. Jak się okazało władze przekonał projekt połączenia bryły biblioteki z innymi budynkami, czyli nowym urzędem miejskim bądź basenem.
Architektura i nowoczesne wnętrza na granicy Mosiny i wsi Krosinko
Na nowa architekturę przeznaczono dwie działki zlokalizowane przy ul. Strzeleckiej na granicy Mosiny i wsi Krosinek. W tej okolicy budowane są osiedla osiedla domów jednorodzinnych i szeregowych, w których do 2016 roku ma zamieszkać ponad 3,5 tysiąca osób. Mimo napływu tak wielu nowych mieszkańców gmina nie ma w planach stworzenia w tych okolicach obiektów użyteczności publicznej. Umieszczenie w tej przestrzeni bryły i nowoczesnych wnętrz biblioteki publicznej połączonej np. z basenem przyczyni się do integracji społeczności Mosiny.

-
Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej
-
Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej
-
Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Szósta edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, organizowanego od 1995 roku więcej
