archirama.pl

Bryła w stylu nowoczesnym - zobaczcie nowy projekt biblioteki w Mosinie z portfolio UGO Architecture

Bryła i nowoczesne wnętrza biblioteki w Mosinie to konkursowy projekt UGO Architecture. Architektura obiektu oraz wnętrza w stylu nowoczesnym powstały na podstawie badań. Zobaczcie jak wygląda czarna bryła

bryla-architekci-architektura-nowoczesne-wnetrza/bryla-architekci-architektura-nowoczesne-wnetrza_9.jpg

Punktem wyjścia koncepcji architektonicznej zarówno bryły jak i nowoczesnych wnętrz gminnej biblioteki w Mosinie były badania przeprowadzone w 2010 roku przez Pracownie Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej i TNS OBOP. Według nich ponad połowa Polaków (56 procent) nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki.

Architekci pracują nad architekturą, która przyciągnie czytelników

Architekci z pracowni UGO Architecture zaczęli więc zastanawiać się w jaki sposób przyciągnąć czytelników oraz zainteresować gminy (które de facto finansują realizacje tego typu przedsięwzięć) do budowy bibliotek publicznych. Barierą okazały się deklaracje mieszkańców gmin biorących udział w badaniach wykorzystywanych do opracowywania długofalowych strategii rozwojowych. Okazało się bowiem, że mieszkańcy rzadko zgłaszają potrzebę wybudowania nowych bibliotek. Za bardziej użyteczne uważają realizacje brył budynków socjalnych, przedszkoli, sklepów samoobsługowych czy obiektów rekreacyjnych takich jak hale sportowe czy basen. 

Połączenie w bryłach wielu funkcji jest rozwiązaniem problemu

Architekci znaleźli rozwiązanie łącząc pożądane przez mieszkańców obiekty z bibliotekami. Architektura i nowoczesne wnętrza biblioteki z portfolio architektów UGO Architects zlokalizowana została w Mosinie, koło Poznania. Początkowo miasto niechętnie odniosło się do projektu bryły i nowoczesnych wnętrz zaproponowanej przez architektów biblioteki, gdyż w budynku miejscowego ośrodka kultury działa od przeszło 60 lat taka placówka. Jak się okazało władze przekonał projekt połączenia bryły biblioteki z innymi budynkami, czyli nowym urzędem miejskim bądź basenem. 

Architektura i nowoczesne wnętrza na granicy Mosiny i wsi Krosinko

Na nowa architekturę przeznaczono dwie działki zlokalizowane przy ul. Strzeleckiej na granicy Mosiny i wsi Krosinek. W tej okolicy budowane są osiedla osiedla domów jednorodzinnych i szeregowych, w których do 2016 roku ma zamieszkać ponad 3,5 tysiąca osób. Mimo napływu tak wielu nowych mieszkańców gmina nie ma w planach stworzenia w tych okolicach obiektów użyteczności publicznej. Umieszczenie w tej przestrzeni bryły i nowoczesnych wnętrz biblioteki publicznej połączonej np. z basenem przyczyni się do integracji społeczności Mosiny.

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: UGO Architecture
Data publikacji: 28.02.2013 10:32

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!