archirama.pl

Bryła z basenem oferuje podróż 3D do głębin oceanu. Wystarczą ekrany LED

Okazuje się, że architektura współczesna i nowoczesne technologie pozwolą nam niebawem dotrzeć nawet na dno oceanu. Dowodem na to jest bryła projektu basenu - The Swimarium 3D. Jest to kopuła otoczona ekranami LED, które wyświetlają rzeczywiste obrazy z najpiękniejszych miejsc podwodnego świata...

Przekrój przez bryłę projektu The Swimarium 3D  autorzy: architekci z OVA Studio, Hong Kong

Przekrój przez bryłę projektu The Swimarium 3D

autorzy: architekci z OVA Studio, Hong Kong

Nowoczesne technologie i architektura współczesna – wehikuł czasu?

Projekt The Swimarium to propozycja dla wszystkich tych, którzy chcieliby zobaczyć głębiny Wielkiej Rafy Koralowej, wysp Galapagos i wielu innych niesamowitych miejsc, do których dostęp bywa ograniczony z różnych względów. Wystarczy zanurzyć się w luksusowym basenie i założyć okulary 3D aby w kilka sekund przenieść się na zupełnie inny zakątek ziemi. Architektura współczesna w połączeniu z nowoczesnymi technologiami pozwala naukowcom i projektantom na coraz bardziej śmiałe pomysły.

Luksusowy basen to pomysł architektów z OVA Studio w Hong Kongu. Jest to szklana kopuła otoczona ekranami LED, które wyświetlają ujęcia z podwodnych kamer. Kamery rejestrują widoki z mórz i oceanów na całym świecie. Co więcej, obrazy te wyświetlane są w technice 3D, co potęguje realizm odbioru. Wystarczy założyć specjalne okulary i zanurkować w basenie Swimarium by doświadczyć pływania z delfinami, spotkania oko w oko z wielorybem, a nawet rekinem! Bahamy czy Malediwy będzie można zobaczyć bez wychodzenia z domu.

Bryła Swimarium może być zarówno obiektem prywatnym, jak również atrakcją w parku rozrywki, bądź też interesującą częścią np. szkoły nurkowania. Uczniowie mogliby przechodzić realistyczne treningi przed prawdziwym starciem z głębinami. Twórcy podkreślają, że ten futurystyczny basen przynosi również korzyści dla środowiska. Wielka Rafa Koralowa, o której marzy niejeden nurek, jest strukturą, która nieustannie niszczeje. Każda ingerencja w ten specyficzny ekosystem powoduje, że rafa ulega dewastacji. Basen dałby możliwość „bezdotykowego”, przy czym, bardzo realistycznego zwiedzania rafy.
 
Pomysłodawcy dodają, że nie tylko morza i oceany są środowiskiem, jakie można prezentować na ekranach LED w kopule basenu. Obrazy mogą dotyczyć właściwie całego świata, włącznie z kosmosem. Wyobraźcie sobie pływanie wśród wydm Sahary lub przestrzeni kosmicznej...

Google Street View schodzi pod wodę!

Firma OVA Studio poszukuje partnerów aby urzeczywistnić swój koncept. Potencjalnymi wspólnikami mogą być np. Discovery Channel, National Geographic czy też Google. Ostatnia z wspomnianych jednostek tworzy właśnie projekt podwodnej wersji Google Street View(Zobacz widok!). Badania odbywają się we współpracy z organizatorami naukowych wypraw Catlin Seaview Survey, które mają na celu poznawanie tajemnic podwodnego świata raf koralowych. Być może firma Google zainteresuje się pomysłem architektów z OVA Studio.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 18.08.2014 11:30

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!