archirama.pl

Bryły w cukierkowych kolorach, czyli współczesna architektura. Polskie miasta chorują na pastelozę

Kolorowe, pasiaste, wzorzyste bryły na blokowiskach znależć można w każdym polskim mieście. Pasteloza to termin, który pierwszy raz został użyty przez dziennikarza i fotoreportera – Filipa Springera. Dlaczego polskie miasta chorują i czy to już stadium terminalne?

Hotel Sobieski przy placu Zawiszy

Warszawski hotel Saobieski przy placu Zawiszy. Kolorowa bryła

Fot: Szczebrzeszynski

Architektura modernistyczna i współczesna

Architektura przedwojenna, a nawet ta z okresu międzywojennego, to budynki utrzymane w stonowanej kolorystyce. W modernistycznej architekturze  kolor współgrał idealnie z prostotą bryły. W przypadku renesansowych kamienic z wymyślnymi sztukateriami kolor był żywy, ale w dobrym smaku. Urokliwe ryneczki miast zbudowanych na średniowiecznych planach zaskakiwały feerią barw i wciągały w miejski gwar.

Kolorowe bryły z PRL

Inaczej jest w dzisiejszych miastach. Choroba dotyka przeważnie nieszczęsne osiedla z wielkiej płyty, powstałe zazwyczaj w okresie PRL-u. Dla mieszkańców tych osiedli okolica jest brudna, szara i niewesoła. Czy szara okolica warunkuje szare życie? Idąc tym tokiem rozumowania, władze gminne wpadają na prosty, a zarazem tak genialny pomysł, by pomalować czyjś świat. Przy okazji termomodernizacji lub remontu elewacji wybierają pastelowo słodki kolor, dorzucając jeszcze kilka pasów w poprzek – w innym, absolutnie niepasującym, odcieniu. Zamysł jaki kierował doborem barw jest zapewne znany tylko autorom.

Czy to zrekompensuje uroki życia w blokowisku? Na pewno uspokoi sumienia nielicznych. W końcu, jeśli już żyć w mrówkowcu, to chociaż wyglądając przez różowe okno. Jeśli spędzać kolejne lata w bloku z wielkiej płyty, to niech będzie on brzoskwiniowo-żółty. W ten sposób  w miejski zgiełk wprowadzany jest dodatkowy hałas. Chaos informacyjny, natłok kolorów, które nie niosą ze sobą żadnego przekazu. Kakofonia, kicz i pogwałcenie zasad ładu przestrzennego. Powstają osiedla rodem z rysunku dla przedszkolaków, nad którymi Le Corbusier załamałby ręce.

Współczesna architektura do poprawki

Kiedyś było inaczej. Osiedle Tysiąclecia w Katowicach to jeden z przykładów, gdzie ten gigantyczny zespół  (w pełni autarkiczny) tworzy regularny rytm bloków. Regularny ze względu na usytuowanie, jak i kolorystykę. Podczas remontu wprowadzono jedynie kosmetyczne zmiany.
Ucieczka od pastelozy nie jest niemożliwa. Ilekroć mamy do czynienia z budynkiem, którego projektant jeszcze żyje, dysponujemy nieocenioną pomocą. Konsultacje takie są jednak zjawiskiem wciąż zbyt rzadkim, by wpisały się w tradycję. Tymczasem architekt, który jest „ojcem” obiektu, niejednokrotnie na bieżąco śledzi wydarzenia związane z jego dziełem. Warto dołożyć wszelkich starań, by po latach nie zgubić głównej idei, która przyświecała temu projektowi.

- Paulina Patrylak

Autor: Paulina Patrylak
Zdjęcia: Szczebrzeszynski
Data publikacji: 3.06.2014 12:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!