archirama.pl

Budowa II linii metra. Montują TBMy na stacji Dworzec Wileński

Na początku 2013 roku to właśnie z Dworca Wileńskiego, a nie z Powisla, wyruszą tarcze TBM, które wydrążą tunnel pod Wisłą. Wykonawca kończy montaż pierwszej z dwóch maszyn.

TBM składany na stacji Dworzec Wileński

Na placu budowy stacji Dworzec Wileński wykonawca przygotowuje pierwszy z TBMów do rozpoczęcia budowy tunelu w stronę Wisły

Fot: Maciej Czerski

Dwie maszyny drążące tunel II linii metra miały wyruszyć ze stacji Powiśle i wydrążyć tunel do stacji Dworzec Wileński. Z powodu awarii na Powiślu (woda zalała plac budowy), wykonawca zdecydował, by tarcze drążyły w odwrotnym kierunku – z Dworca Wileńskiego na Powiśle. Własnie kończą się prace przy montażu pierwszego z TBMów.

Budowa II linii metra

Tymczasem prace na budowie centralnego odcinka II linii metra postępują. Pierwsze dwa TBMy wydrążyły już łącznie ponad 3 kilometry tuneli. Również na budowach stacji widać już znaczne postępy. Obecnie trwa budowa wyjść ze stacji rondo ONZ, Świętokrzyska. Na pozostałych również prace są mocno zaawansowane. Największym problemem jest obecnie stacja Powiśle gdzie prace wciąż są wstrzymane. Na pocieszenie można jedynie dodać, że zakończyło się już wypełnianie pustki pod tunelem Wisłostrady (powstałą po zalaniu stacji Powiśle). Na początku przyszłego roku tunnel powinien zostać oddany kierowcom, a budowniczowie metra wrócą na plac budowy stacji Powiśle.

Autor: mjc
Zdjęcia: Maciej Czerski
Data publikacji: 5.12.2012 11:34

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!