archirama.pl

Budowa metra przerwana przez wodę. Czy drugiej najgłębszej stacji II lini metra grozi zalanie?

Budowa drugiej linii metra zwolniła tempo. Wszystko na skutek zalania tunelu budowanego metra przez wodę. Stacja Powiśle jest jedną z najgłębiej położonych stacji metra. Sąsiaduje z korytem Wisły. Czy jednej z najgłębiej położonych stacji metra grozi zalanie?

Stacja metra Nowy Świat. Wnętrze

Kolory peronu utrzymane są w tej samej tonacji co zejście

Fot: Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny

Budowa II linii metra została ostatnio wstrzymana przez pojawianie się wody w tunelu, w którym były prowadzone prace górnicze. Trzeba było natychmiast przerwać prace związane z drążeniem podziemnego tunelu II linii metra. Gazeta Wyborcza sprawdziła na jakiej głębokości zostaną zbudowane najniżej położone stacje metra.

Na lewym brzegu Wisły najgłębiej położoną stacją będzie stacja Powiśle. Jak ustaliła gazeta przystanek Powiśle znajdzie się 25 metrów poniżej powierzchni ziemi. Niżej położona jest tylko stacja Nowy Świat, która znajduje się na głębokości 27 metrów. Nad peronami stacji Powiśle znajdą się trzy kondygnacje – najwyższa z pasażem sklepowo – usługowym.

>>Zamykają metro. Jak wygląda budowa II linii metra?

Niepozorne wejście przy ulicy Tamka będzie kryło stację o długości 120 i szerokości 20 metrów. Jednak firma geologiczna ostrzega, że grunty w rejonie stacji Powiśle są niepewne. Dominują tam piaski i iły. Czy znowu budowie metra grozi zalanie wodą?

>>Więcej na stronach Gazeta Wyborcza Warszawa

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny
Data publikacji: 17.08.2012 14:00

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!