archirama.pl

Budynek jak morskie fale - muzeum surfingu i oceanu projektu Stevena Holla

Cité de l’Océan et du Surf to najnowsze centrum edukacyjne dla surferów i wielbicieli morskich przygód. Zaprojektowany przez Stevena Holla i Solange Fabiao ośrodek znajduje się we francuskim Biarritz, nad Oceanem Atlantyckim. Bryła muzeum przywodzi na myśl morskie fale albo rampę do jeżdżenia na deskorolce

Budynek jak morskie fale - muzeum surfingu i oceanu projektu Sevena Holla

Cité de l’Océan et du Surf w Biarritz, Steven Holl i Solange Fabião

Fot: ©Garcia Laurent/www.biarritzocean.fr

Zlokalizowane we francuskim Biarritz, Cité de l’Océan et du Surf ma być atrakcyjnym punktem spotkań dla fanów surfingu i miłośników oceanu. Muzeum skupia się na edukacji i zwiększaniu świadomości odwiedzających na tematy związne z morzem i tą dyscypliną sportu oraz ich udziałem w życiu codziennym, nauce i ekologii.

Projekt powstał w duecie z artystą Solange Fabiao. Architekci wygrali konkurs na projekt w 2005 roku. Muzeum zostało wybudowane na trójkątnej działce ustawionej prostopadle do plaży. Ukośne brzegi terenu kierują wzrok ku odległemu horyzontowi. Forma budynku wywodzi się z kontrastowych sformułowań "podniebny"/"podwodny". Wklęsły kształt "pod niebem" tworzy centralny plac, otwarty na niebo i ocean z zarysowaną w dali linią horyzontu. Wewnątrz znajdują się przestrzenie wystawowe, audytorium, restauracja, kawiarnia oraz biura. Dwa szklane budynki na powierzchni placu są odbiciem wystających z oceanu głazów. Dzięki temu zabiegowi budynek nawiązuje dialog z istniejącym krajobrazem, stając się jego integralną częścią.

Prace budowlane zakończono wiosną tego roku, a od 26 czerwca Cité de l’Océan et du Surf jest dostępne dla zwiedzających. Otwarta przestrzeń wokół budynku będzie miejscem interesujących wydarzeń i festiwali związanych z tematyką muzeum.

Źródło: www.stevenholl.com
Autor: MI
Zdjęcia: ©Garcia Laurent/www.biarritzocean.fr, ©Steven Holl Architects
Data publikacji: 13.07.2011 14:52

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!