Architektura
ARCHITEKTURA
Wydrukowany dom

Budynek mieszkalny wydrukowany w 24 godziny. Przyszłość nowoczesnej architektury?

 • Komentarze

Wydrukowany dom

Dom został wydrukowany w okolicach Moskwy. Ma 38 m2 i jest gotowy do zamieszkania

Fot: Apis Cor (źródło: apis-cor.com)
 • Wydrukowany dom
 • Wydrukowany dom
 • Wydrukowany dom
 • Wydrukowany dom
 • Wydrukowany dom

Druk 3d już od dłuższego czasu zagościł we współczesnej architekturze. Pozwala on na wykonywanie rzeczywistych modeli mebli, domów, czy wieżowców. Jednak są to tylko makiety. Teraz powstał pierwszy wydrukowany dom, w którym można zamieszkać. Co więcej, druk trwał tylko 24 godziny.

Czy nadeszła epoka drukowanych domów? Firma Apis Cor podjęła wyzwanie i wydrukowała pierwszy na świecie dom, w którym można zamieszkać. Drukowanie trwało tylko 24 godziny, a koszt takiej realizacji to jedynie 10 tys. dolarów. Dom powstał w Stupinie, niedaleko Moskwy.

Nowoczesna architektura szuka rozwiązań na wysokie koszty życia

Pierwszy wydrukowany dom jednorodzinny ma powierzchnię 38 m2. Koszt konstrukcji domu to 10 tys. dolarów. Największe koszty pochłonęły drzwi i okna robione na zamówienie – koszty generował ich nietypowy kształt. Dom o kształcie walca ma przekonać, że wydrukować można każdy rodzaj bryły. Firma Apis Cor, która jest odpowiedzialna za to przedsięwzięcie, zaznacza, że nie jest to dom tymczasowy. Według ich wyliczeń może przetrwać nawet 175 lat.

W Polsce wraca się ostatnio do dyskusji o prefabrykacji, a może drukowanie jest lepsze? Dom jest drukowany na miejscu i praktycznie nie wymaga zaangażowania ekipy budowlanej. Ta jest potrzebna dopiero przy montażu okien, drzwi czy wykończenia wnętrz.

Firma wyszczególniła koszty drukowania domu:

- Fundament: 277 dol.
- Ściany: 1 624 dol.
- Podłoga i dach: 2 434 dol.
- Okablowanie: 242 dol.
- Okna i drzwi: 3 548 dol.
- Wykończenie z zewnątrz: 831 dol.
- Wykończenie wnętrza: 1 178 dol.

Łącznie: 10 134 dol.

Drukowane domy, jako pomoc dla terenów dotkniętych kataklizmami

Poza rozwojem technologii budownictwa, warto także wspomnieć o głębszej idei pomysłodawców tego projektu. Według firmy drukowane domy mogą okazać się idealnym rozwiązaniem dla terenów dotkniętych kataklizmami – odbudowa domu nie musiałaby trwać rok czy dwa, a wystarczyłby dzień lub dwa. Dodatkowo drukowane domy w przyszłości stanowić mogą też tańszą alternatywę dla ludzi mieszkających w miastach o wysokich kosztach życia.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Apis Cor (źródło: apis-cor.com)
Data publikacji: 8.03.2017 11:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.