Architektura
ARCHITEKTURA
Miedź w Architekturze. Budynek z miedzi

Budynek wrocławskiej PWST błyszczy miedzią

  • Komentarze

Odnowiony budynek wrocławskiej PWST z daleka rzuca się w oczy. Nowa elewacja lśni dzięki miedzianemu pokryciu w złotym kolorze.

Odnowiony budynek wrocławskiej PWST z daleka rzuca się w oczy. Nowa elewacja lśni dzięki miedzianemu pokryciu w złotym kolorze.

We Wrocławiu, w odległości kilkunastu minut samochodem od centrum miasta, w rejonie osiedli mieszkaniowych stanął nowy gmach Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Do tej pory obszar ten był całkowicie odcięty od dostępu do sztuki teatralnej. Nowy budynek będzie nie tylko kształcił młodych aktorów, ale również organizował życie kulturalne w tej części Wrocławia.

W nowej siedzibie szkoły są w tej chwili aż trzy w pełni funkcjonalne sale teatralne, w tym jednawielofunkcyjna scena kameralna, ponadto dziewiętnaście pomieszczeń dydaktycznych, biblioteka z czytelnią, pracownie oraz magazyny.

Autorzy projektu budynku – biuro architektoniczne KKM Kozień-Architekci - postarali się, aby budynek był jak najbardziej funkcjonalny. Szkoła ma dwukondygnacyjną konstrukcję, jest podpiwniczona i posiada podziemny, dwupiętrowy parking.

Znakomita część, ponad 80 proc. elewacji zewnętrznej pokryte jest blachą z miedzianego stopu TECU Brass. Wzrok przyciągają zwłaszcza łukowe elementy fasady, również pokryte miedzianą blachą. Budynek aż skrzy się od słońca odbijającego się od złotej, miedzianej blachy. Z biegiem czasu jednak elewacja zewnętrzna zmatowieje - za sprawą gromadzącej się na powierzchni blachy warstwy tlenku. Gmach PWST to pierwsza konstrukcja w Polsce, w której użyto miedzi typu TECU Brass.

Projekt: KKM Kozień Architekci.

przeczytaj rowniez
Autor: Klaudyna Liszewska
Zdjęcia: PWST
Data publikacji: 29.03.2012 14:33
do góry
uaktualnij licznik
PODOBNE
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.