Architektura
ARCHITEKTURA

Bunkier Sztuki: konkurs architektoniczny

  • Komentarze

Bunkier Sztuki, Kraków. Konkurs architektoniczny ma przywrócić dawną bryłę

Widok Miejskiego Pawilonu Wystawowego od strony Plant, lata 60. XX wieku, fot. Daniel Zawadzki, z zasobu archiwum artysty

Fot: Daniel Zawadzki

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki ogłasza konkurs architektoniczny na koncepcje przebudowy i rozbudowy pawilonu wystawowego w Krakowie

Charakterystyczna bryła pawilonu wystawowego przy krakowskich Plantach została wybudowana w latach 60. XX wieku. Krystyna Tołłoczko-Różyska zaprojektowała budynek w najbardziej radykalnej odmianie stylu modernistycznego. Brutalistyczna forma wzbudziła w chlubiącym się przeszłością Krakowie niemałą sensację.
Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej  przebudowy, rozbudowy i nadbudowy  budynku mieszczącego Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Budynek Miejskiego Pawilonu Wystawowego w Krakowie został uroczyście oddany do użytku 11 września 1965 roku. Dwukondygnacyjny pawilon przy placu Szczepańskim wyróżniał się rozmiarami (ok. 1000 m kw), do tej pory jest zresztą największą miejską galerią. Największe wrażenie robiła jednak na odwiedzających forma architektoniczna. Kontrast brutalistycznej elewacji z zabytkowym otoczeniem był tym silniejszy, że do przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia na starym mieście nie było przykładów współczesnej architektury.

Konkurs architektoniczny

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy, rozbudowy i nadbudowy  budynku mieszczącego Galerię Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Usunięcie śladów dotychczasowych przebudów ma przywrócić gmachowi dawny wygląd. Modernizacja ma też poprawić walory użytkowe i bezpieczeństwo obiektu.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 22 czerwca 2016, zaś projekty składać można do połowy września. Projekty muszą być przygotowane tak, by możliwa była realizacja w dwóch etapach. Dyrekcja Bunkra planuje przede wszystkim przebudowę podziemnej części budynku, budowę małego pawilonu służącego jako kawiarnia, a także nowe zagospodarowanie działki. O ile zmieni się obecny miejscowy plan zagospodarowania, możliwa będzie także budowa kolejnej kondygnacji i podwyższenie obiektu. 

Przebudowa wraz z wszystkimi kosztami przygotowań nie może kosztować więcej, niż 22,8 mln zł. Regulamin konkursu przewiduje przyznanie przez sąd konkursowy trzech nagród, w wysokości odpowiednio 70 000, 40 000 oraz 20 000 zł, a także dwóch wyróżnień (10 000 i 5 000 zł).

Więcej informacji, regulamin konkursu i inne materiały: www.bunkier.art.pl>>

przeczytaj rowniez
Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Daniel Zawadzki
Data publikacji: 10.06.2016 14:05
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.