archirama.pl

Bunkier wtoczył się do morza. Udana akcja zrzucenia bunkra

Saperzy zepchnęli we wtorek niemal 50-tonowy, betonowy schron z gdyńskiego klifu prosto do morza. Bunkier nie rozpadł się i w całości wtoczył się do morza. Teraz stanie się zapewne atrakcją plaży.

Bunkier nad plażą

Zrzucony bunkier najprawdopodobniej zostanie na plaży i będzie stanowił element zabezpieczający brzeg przed falami.

Fot: Explosive

Przygotowania do zepchnięcia bunkra trwały od wielu dni. Ostatecznie pracownicy specjalistycznej firmy zepchnęli bunkier za pomocą siłowników.

Zagrożenie dla spacerowiczów

Bunkier od dawna zagrażał spacerowiczom. Wprawdzie teren przed wejściem na tą część plaży był zamknięty, jednak niewiele osób stosowało się do tablic zakazu wstępu. Dlatego władze miasta podjęły decyzję o zrzuceniu wiszącego nad plażą bunkra. Teraz, jak podkreślają urzędnicy, betonowy schron wystający ponad lustro wody stanie się zapewne atrakcją turystyczną.

Powojenna bateria

Bunkry na klifie to pozostałość po 11. Baterii Artylerii Stałej w Gdyni Redłowie, która powstała już po II wojnie światowej. Budowę na klifie rozpoczęto w 1947 roku. Bateria funkcjonowała do 1974 roku, a w jej skład wchodziły cztery radzieckie armaty morskie kalibru 130 mm oraz stanowiska ogniowe. W latach 80. jedno z nich osunęło się na plażę.

Autor: mjc
Zdjęcia: Explosive
Data publikacji: 14.11.2012 11:22

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!