„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA
Bunkry w Międzyrzeczu

BUNKRY W MIĘDZYRZECZU. Międzyrzeckie bunkry, czyli turystyka, bunkry i historia

  • Komentarze

Bunkry Międzyrzecz

MRU, czyli bunkry w Międzyrzeczu przyciągają miłośników historii i zwykłych turystów

Fot: Wojsyl/wikimedia

Bunkry w Międzyrzeczu od lat ściągają miłośników historii i turystów. Międzyrzeckie bunkry MRU od lat są obiektem wielu legend i historii. Hitler zbudował bunkry Międzyrzeczu wbrew zakazowi. Dziś każdy może zobaczyć MRU, mur obronny III Rzeszy.

Bunkry w Międzyrzeczu to tak zwany Międzyrzecki Rejon Umocniony. Dziś atrakcja turystyczna i mekka pasjonatów historii i militariów. Kilkadziesiąt lat temu MRU miał stanowić niemiecką zaporę, która miała powstrzymać inwazję ze strony Polski, a potem ofensywę Stalina. MRU to system 20 ogromnych bunkrów, połączonych kilkudziesięcioma kilometrami podziemnych korytarzy. Korytarzy od lat owianych legendą i przyciągających poszukiwaczy przygód.

BUNKRY W MIĘDZYRZECZU WBREW ZAKAZOM

Hitler rozpoczął budowę systemu bunkrów w Międzyrzeczu pod koniec lat 20. Budowa ruszyła wbrew zakazom i postanowieniom Traktatu Wersalskiego. Niemcy całkowicie utajnili swoje działania fortyfikując swoją granicę z II RP. Bunkry zostały wsparte siecią zapór wodnych, komplikujących działania jednostek pancernych. Na rok przed wybuchem II wojny linia fortyfikacyjna była już prawie w pełni gotowa. MRU w trakcie wojny pełnił funkcję tajnej fabryki.

>>Kozubnik legenda PRL. Kurort z historią...

W systemie podziemnych korytarzy działała kompletna linia do produkcji silników lotniczych. Mimo solidnego wyposażenia, bunkry międzyrzeckie przed końcem wojny były obsadzone jedynie przez nieliczne załogi niemieckiego wojska. Po wojnie bunkry zostały przejęte kolejno przez rosyjskie wojska. W latach 80 pojawiły się plany stworzenia w MRU składu odpadów radioaktywnych. Dziś część obiektów została udostępniona zwiedzającym.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Wojsyl/wikimedia
Data publikacji: 12.09.2012 15:13
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.