archirama.pl

BUNKRY W MIĘDZYRZECZU. Międzyrzeckie bunkry, czyli turystyka, bunkry i historia

Bunkry w Międzyrzeczu od lat ściągają miłośników historii i turystów. Międzyrzeckie bunkry MRU od lat są obiektem wielu legend i historii. Hitler zbudował bunkry Międzyrzeczu wbrew zakazowi. Dziś każdy może zobaczyć MRU, mur obronny III Rzeszy.

Bunkry Międzyrzecz

MRU, czyli bunkry w Międzyrzeczu przyciągają miłośników historii i zwykłych turystów

Fot: Wojsyl/wikimedia

Bunkry w Międzyrzeczu to tak zwany Międzyrzecki Rejon Umocniony. Dziś atrakcja turystyczna i mekka pasjonatów historii i militariów. Kilkadziesiąt lat temu MRU miał stanowić niemiecką zaporę, która miała powstrzymać inwazję ze strony Polski, a potem ofensywę Stalina. MRU to system 20 ogromnych bunkrów, połączonych kilkudziesięcioma kilometrami podziemnych korytarzy. Korytarzy od lat owianych legendą i przyciągających poszukiwaczy przygód.

BUNKRY W MIĘDZYRZECZU WBREW ZAKAZOM

Hitler rozpoczął budowę systemu bunkrów w Międzyrzeczu pod koniec lat 20. Budowa ruszyła wbrew zakazom i postanowieniom Traktatu Wersalskiego. Niemcy całkowicie utajnili swoje działania fortyfikując swoją granicę z II RP. Bunkry zostały wsparte siecią zapór wodnych, komplikujących działania jednostek pancernych. Na rok przed wybuchem II wojny linia fortyfikacyjna była już prawie w pełni gotowa. MRU w trakcie wojny pełnił funkcję tajnej fabryki.

>>Kozubnik legenda PRL. Kurort z historią...

W systemie podziemnych korytarzy działała kompletna linia do produkcji silników lotniczych. Mimo solidnego wyposażenia, bunkry międzyrzeckie przed końcem wojny były obsadzone jedynie przez nieliczne załogi niemieckiego wojska. Po wojnie bunkry zostały przejęte kolejno przez rosyjskie wojska. W latach 80 pojawiły się plany stworzenia w MRU składu odpadów radioaktywnych. Dziś część obiektów została udostępniona zwiedzającym.

Autor: Tomasz Wojciechowski
Zdjęcia: Wojsyl/wikimedia
Data publikacji: 12.09.2012 15:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!