archirama.pl

Cedrowy Dom. Prosta bryła pokryta drewnem

Bryła zaprojektowana przez architektów z biura Mariusz Wrzeszcz Pracownia Projektowa to interpretacja modernistycznej willi. Drewniana elewacja nie oznacza, że dom jest staroświecki

Pokryta cedrowymi deskami elewacja domu. Współczesna architektura z drewnem w roli głównej

Pokryta cedrowymi deskami elewacja domu zaprojektowanego przez Mariusza Wrzeszcza i Jana Celichowskiego. Prześwit w ścianie północno-zachodniej, widok na salon

Fot: Przemysław Turlej, materiały prasowe pracowni

Współczesna architektura i drewno

Ma podcienia i ściany pokryte deskowaniem, ale nie przypomina tradycyjnego drewnianego domu. Budynek zaprojektowany przez architektów z poznańskiego biura Mariusz Wrzeszcz Pracownia Projektowa ma prostą, współczesną bryłę z płaskim dachem. Prostopadłościenna forma urozmaicona jest podcieniami osłaniającymi obszerny taras. W ten sposób powstaje przestrzeń wypoczynkowa pomiędzy domem a ogrodem. Podcienia odgrywają jeszcze jedną ważną rolę. Chronią przeszklone elewacje przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Dzięki temu salon za panoramiczną szybą jest dobrze doświetlony, ale nie grozi mu przegrzanie.

Jednopoziomowa bryła

Dom miał być przede wszystkim wygodny, projektanci zrezygnowali więc z dodatkowych poziomów. Nie ma piętra ani piwnicy, wszystkie pomieszczenia mają podłogi usytuowane na tym samym poziomie, niemal na wysokości gruntu. Różnica wysokości między podłogą w salonie a trawnikiem jest minimalna, ogród jest przedłużeniem wnętrza. Z pomieszczeń domu udało się usunąć bariery architektoniczne, ale projektanci nie zrezygnowali z urozmaicenia architektury wnętrz grą poziomów – tyle, że rozgrywa się ona nad głowami mieszkańców. Przestrzeń wspólna z salonem została podwyższona w stosunku do reszty budynku. O ile w sypialniach sufit jest na wysokości 2,8 metra, to strefa dzienna ma aż 4,6m, a wydaje się jeszcze wyższa dzięki odpowiedniemu oświetleniu. Dekoracyjne lampy, punktowe reflektory, a przede wszystkim wielkie okna wypełniają dom światłem. Jasne ściany i oszczędny wystrój z kontrastowymi, czarnymi detalami optycznie powiększają salon. Ciemne akcenty to m.in. krzesła, wiszący kominek, a także kolekcja współczesnego malarstwa wyeksponowana na ścianach. 

Cedr w architekturze wnętrz

Główną ozdobą domu nie są jednak obrazy, a drewno. Elewacje budynku zostały pokryte deskowaniem, we wnętrzu duże płaszczyzny pokrywa boazeria, drewniana jest podłoga i blaty. Podstawowym materiałem jest jasne drewno cedru. We wnętrzu ma złocisty odcień, na zewnątrz pod wpływem słońca, wilgoci i zmian temperatury nabiera naturalnej patyny i szarzeje.

Dom cedrowy
Autorzy: Mariusz Wrzeszcz Pracownia Projektowa; Mariusz Wrzeszcz, Jan Celichowski
Architektura wnętrz: BARchitecture
Powierzchnia: 166 mkw
Wysokość wnętrz: 2,8-4,6m
Projekt: 2013
Realizacja: 2015
Fotografie: Przemysław Turlej

Autor: KZ
Zdjęcia: Przemysław Turlej, materiały prasowe pracowni, Pracownia Projektowa - Mariusz Wrzeszcz
Data publikacji: 28.07.2016 12:19

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!