archirama.pl

Cegła w architekturze współczesnej – willa z brązem w roli głównej

Specyficzny, trójczłonowy układ bryły rezydencji oraz sam jego kształt zależał w dużej mierze od orientacji względem słońca. Architekci willi Moerkensheide nie bali się użycia cegły w architekturze, i zrobili to nawet... w gotyckim stylu!

Willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten

Willa Moerkensheide w De Pinte w Belgii autorstwa Dieter De Vos Architecten

Drewno, biel i cegła – trójca architektury współczesnej willi Moerkensheide

Dwukondygnacyjna rezydencja Moerkensheide powstała w belgijskiej pracowni Dieter De Vos Architecten. Dom z basenem znajduje się w samym centrum działki budowlanej, na skraju dzielnicy mieszkalnej w miejscowości De Pinte w Belgii. Nieopodal willi znajduje się mały las.

Elewacje tego wyjątkowego domu pokryte są ręcznie wyrabianymi cegłami, które powstały na historycznym terenie Belgii – we Flandrii. Interesujące i niespotykane w tej architekturze współczesnej są półokrągłe przeszklenia z widokiem na ogród, które znajdują się na parterze rezydencji. Okna te wykończone są brązową stolarką, a także nadprożem ułożonym w łuk z cegieł - taki, jaki stosowany był np.w ceglanych świątyniach gotyckich. Na piętrze okna są już prostokątne, dzięki czemu zaskakująca forma nie jest przesadzona i przypomina, mimo wszystko, nowoczesną architekturę, a nie gotyk.

Trzy materiały i trójczłonowy układ przestrzenny

Symetryczny plan rezydencji składa się z trzech członów układających się w trójkąt równoboczny – w  tej części znajduje się otwarta kuchnia i jadalnia. Otwarty układ salonu wyraźnie uzmysławia odbiorcy geometrię bryły. Jeden z „członów” jednak jest dłuższy niż pozostałe. To „wydłużenie” mieści garaż i funkcje komunikacyjną. Do pomieszczeń w strefie dziennej z trzech stron wpada światło naturalne. W razie potrzeby, bliskość otaczającego ogrodu można w każdej chwili zasłonić kotarą.

Każdy z trzech „członów” budynku zakończony jest ślepą ścianą. W ścianach tych architekci umieścili funkcjonalne szafy. W jednej z nich, tej zlokalizowanej przy wydłużonej części bryły, mieści się kuchnia. Ciemne elewacje i drewno na ścianach wnętrz skontrastowane jest jasną podłogą oraz całkowicie białymi pomieszczeniami mokrymi, do których należy np. łazienka.

Architektura wnętrz domu utrzymana jest w ciepłych brązach i bieli. Na górną kondygnację prowadzą piękne, drewniane schody spiralne. Są one sercem domu, ponieważ zlokalizowano je w samym centrum potrójnego układu.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 25.09.2014 14:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!