archirama.pl

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Kielcach. CENTRUM GEOEDUKACJI W KIELCACH

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Kielcach. Utworzony w 1999 r. rezerwat Wietrznia to opuszczone wyrobiska i zarośnięte hałdy pozostałe po dawnym kamieniołomie, a jednocześnie miejsce cechujące się szeregiem wartościowych odsłonięć profili skalnych oraz stanowisk dobrze zachowanych skamieniałości.

Geopark Kielce 3

Budowa geoparków to stosunkowo nowa idea UNESCO. Geopark pod Kielcami autorstwa architektów z PALK architekci to również przedsięwzięcie wyjątkowe pod względem architektury.

Fot: Bartosz Makowski

Co zobaczyć w Kielcach. Walory rezerwatu zdecydowały o lokalizacji Centrum Geoedukacji, obiektu o funkcji wystawienniczo-edukacyjnej, miejsca przeznaczonego dla ekspozycji o tematyce geologicznej, warsztatów, prelekcji i zajęć dla młodzieży. Koncepcja pawilonu o geometrycznych płaszczyznach dachów pokrytych roślinnością, tworzącego harmonijną całość z organiczną formą pobliskiego wzgórza została wybrana w ogólnopolskim konkursie architektonicznym w 2008 r.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Kielcach - Centrum Geoedukacji

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Kielcach. W zamierzeniu autorów koegzystencja budynku i natury kształtowała czytelny, pozytywny przekaz symboliczny, a wstrzemięźliwość formalna i materiałowa obiektu stanowiła odpowiedź na coraz powszechniejszy konflikt między wartościami krajobrazowo-przyrodniczymi obszarów chronionych a postępującą urbanizacją terenów sąsiadujących. Budynek o funkcji wystawienniczo – edukacyjnej służy również jako punkt kontaktowy Geoparku Świętokrzyskiego. W części dydaktycznej są prowadzone zajęcia dla dzieci i młodzieży (wykłady i laboratoria), mające na celu popularyzację geologii i walorów rezerwatu Wietrznia.

>>Przywróćmy Miastu Rzekę, czyli jak Warszawa zagospodaruje brzeg Wisły?

Wakacje 2013. Budynek nawiązuje materiałowo do tradycji lokalnej, przy zachowaniu całkowicie współczesnego wyrazu architektury. Projektowana zieleń na dachach została utrzymana w charakterze pobliskiego wzgórza Dach zielony jest częściowo dostępny dla zwiedzających. Aby w możliwie największym stopniu zachować naturalny charakter miejsca, do budowy użyto najprostszych, surowych materiałów. Elewacje kamienne zostały oblicowane łupanym piaskowcem kwarcytowym ze złoża „Bukowa Góra”, konstrukcję nośną wykonano z klejonego drewna świerkowego.

Wakacje 2013. Co zobaczyć w Kielcach - projekt pracowni PALK Architekci

Wakacje 2013. Ogrzewanie i klimatyzacja są wspomagane poprzez pompę ciepła powietrze – powietrze. Elewację południowo – zachodnią zaprojektowano w formie podwójnej fasady szklanej wentylowanej, aby zredukować nadmierne zyski ciepła latem i straty zimą. Projekt powstał w pracowni PALK Architekci sp. z o.o. Autorami są: arch. Piotr Hardecki (główny projektant), arch. Marta Czarnomska – Siecke, arch. Krzysztof Łaniewski-Wołłk, arch. Łukasz Stępniak. Budynek został oddany do użytkowania w listopadzie 2011r. Od maja 2012 budynek jest dostępny dla zwiedzających. Koszt inwestycji to około 20 mln złotych, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jeśli zastanawiacie się co zobaczyć w Kielcach, to jest obowiązkowe miejsce do zwiedzania.

Zamieszczone fotografie autorstwa Bartosza Makowskiego www.makowski.co

Autor: PALK architekci
Zdjęcia: Bartosz Makowski
Data publikacji: 25.06.2013 15:54

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!