Współczesna architektura w Niemczech
Biberach an der Riß liczy nieco ponad 30 tysięcy mieszkańców i wydaje się znakomitym miejscem do życia. Malownicza starówka, prężnie działający klub sportowy (6000 członków - co piąty obywatel miasta!), przyjemne kawiarnie, minimalne bezrobocie – mieszkańcy miasta mają sporo powodów do zadowolenia. Ostatnio przybył im kolejny. Na obrzeżach miasta, u stóp pokrytych lasem wzgórz od niedawna działa nowe centrum spa. Kompleks budynków zgrupowanych wokół centralnej sadzawki mieści sauny, łaźnie i prysznice.
Bryła
Jordanbad Sauna Village przypomina miniaturową wioskę. Poszczególne funkcje został przypisane osobnym obiektom. W jednym mieści się główna sauna z obszernym pomieszczeniem, mogącym przyjąć nawet 120 osób równocześnie. W innym są sauna ziołowa i łaźnia z paleniskiem. Te mniejsze pomieszczenia przeznaczone są dla ok. 25 użytkowników. Kolejny pawilon wypełniają prysznice, deszczownice i inne urządzenia w których można ochłodzić ciało. Sztuczny wodospad wypływa z budynku i wpada do pobliskiej sadzawki.
Wszystkie budynki mają modną od kilku lat archetypiczną formę domu, z dwuspadowym dachem i prostopadłościennym korpusem. W największym z budynków dwa takie moduły przecinają się pod ostrym kątem, tworząc interesującą przestrzeń wewnętrzną. W przyszłości możliwe będzie dodanie kolejnych modułów, jak w rozrastającej się wiosce.
Frontowe elewacje są przeszklone, pozostałe pokrywa drewno. Drewniane żebra ułożone są w większości wertykalnie, ale w niektórych miejscach poziomy pas przełamuje ten regularny układ. Deskowanie tworzy zewnętrzny „płaszcz”. Pomiędzy nim a okładzinami ścian wewnętrznych ukryta została solidna konstrukcja ze zbrojonego betonu. Takie rozwiązanie daje znaczną trwałość budynkom.
Architektura wnętrz
Wnętrza są niemal w całości wyłożone jasnym drewnem. Graficzna uroda i minimalizm kompozycji kojarzą się z współczesną architekturą Japonii. Projektanci zdecydowali się na drewno robinii akacjowej. Materiał ten uważany jest za jeden z najtrwalszych, jeśli nie najtrwalszy, gatunek drewna pozyskiwany w Europie. Jest odporny na zmienne warunki atmosferyczne i twardy, wymaga fachowej obróbki.
Wnętrze saun jest jasno oświetlone dzięki panoramicznym oknom. Układ budynków, a więc także frontowych przestrzeń, kadruje najbardziej efektowne widoki. W niewielu saunach można cieszyć się podobnymi krajobrazami.
Uzupełnieniem naturalnego oświetlenia są lampy LED, stopniowo zmieniające barwę światła. Projektanci zadbali też o oświetlenie ogrodu – przedłużenia przestrzeni saun.
Aranżacja ogrodu
Inspiracje stylem skandynawskim i japońska estetyką widać w aranżacji ogrodu. Sadzawka od strony pawilonów ujęta została w regularne nabrzeża, z tarasami do opalania oraz wannami-basenami. Dwie małe niecki mają wymiary 2x2 metry, w zależności od temperatury na zewnątrz mogą być wypełniane ciepłą lub zimną wodą.
Po przeciwnej stronie stawu brzeg wspina się łagodnie. Stok wyłożony jest kamieniami różnej wielkości, od żwiru po głazy, przerośnięte dekoracyjnymi trawami i krzewami. Całość przypomina polodowcowy krajobraz, a tłem dla „wioski” są porośnięte lasami wzgórza. Granicę między Sauna Village a przyległymi terenami wyznacza pleciony z wikliny płot, dobrze dopasowany do stylu budynków.
Całe założenie ma bezpretensjonalny charakter, tak różny od wielu ośrodków spa w Polsce.
Jordanbad Sauna Village
Lokalizacja: Biberach an der Riß, Niemcy
Projekt: Jeschke Architektur&Planung
Powierzchnia: 750 m kw
Architektura krajobrazu: Freiraumplanung Sigmund
Rozwiązania sanitarne (basen, wentylacja, basen): Ingenieurbüro Spleis
Realizacja: Güthler Glassfassaden, Seiler, The Flame
Fotografie: Sandra Wolf, Christina Jeschke