Architektura
ARCHITEKTURA

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

 • Komentarze

Nowa inwestycja w Lublinie niemal gotowa; Centrum Spotkania Kultur, listopad 2015

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, korytarz

Fot: Krzysztof Werema
 • Nowa inwestycja w Lublinie niemal gotowa; Centrum Spotkania Kultur, listopad 2015
 • Beton architektoniczny na ścianach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
 • Sala balowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
 • Galeria widokowa na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
 • Zielone ściany w Centrum Spotkania Kultur?

Na miejscu Teatru w Budowie czterdzieści lat po położeniu kamienia węgielnego powstało Centrum Spotkania Kultur. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy

Blaszane ogrodzenie runęło z hałasem, a po chwili przy wtórze bębnów tłum mieszkańców Lublina wszedł na teren nowego Centrum Spotkania Kultur. Upadek muru lubelskiego był zaplanowany i wyczekiwany od dawna. Happening towarzyszył otwarciu wielofunkcyjnego centrum kultury, w którym znajdzie się miejsce dla baletnic, fanów sportów miejskich i opery, wspinaczy i czytelników s-f.

Teatr w Budowie

Gmach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie powstał na miejscu tzw. Teatru w Budowie, nieukończonej siedziby teatru i filharmonii, której budowa rozpoczęła się w 1974 roku.  Zaprojektowany przez Stanisław Bieńkuńskiego gmach miał być dumą miasta. Planowano m.in. budowę największej obrotowej sceny operowej w Europie. Plany okazały się zbyt ambitne, a skala zamierzenia zbyt duża jak na potrzeby miasta. W latach 80. brakowało funduszy na dokończenie budowy, więc całe pokolenie mieszkańców Lublina dorosło w sąsiedztwie niszczejącego z wolna szkieletu. Pojawiły się nawet pomysły wyburzenia obiektu i przeznaczenia działki na budowę galerii handlowej. Plany te ostatecznie porzucono, a na działce powstał obiekt poświęcony kulturze.

Konkurs architektoniczny

Starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury okazały się okazją do ożywienia pomysłu. W listopadzie 2008 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Marszałkiem Województwa Lubelskiego ogłosili międzynarodowy konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji Centrum Spotkania kultur w Lublinie. W 2009 roku konkurs został rozstrzygnięty. Pierwszą nagrodę otrzymała pracownia architektoniczna Stelmach i Partnerzy z Lublina.

Wielofunkcyjna przestrzeń

Zgodnie z koncepcją Piotra Franaszka, obecnego dyrektora CSK, nowa instytucja ma być miejscem spotkań różnych środowisk, od „miejskich plemion” połączonych sportem (skating, slacklining i inne), po miłośników klasycznej opery. Nowy gmach ma powierzchnię ok. 30 tys. mkw. Jego sercem jest sala widowiskowa z miejscami dla tysiąca widzów, wybudowana na miejscu wspomnianej wcześniej wielkiej sceny obrotowej. Będą się w niej odbywać koncerty, spektakle teatralne i operowe. Jest też mniejsza sala kameralna na 200 miejsc i mała sala kinowa dla 64 widzów.
Zaraz za główną sceną znajduje się wolna przestrzeń, kieszeń akustyczna. Na wysokiej ścianie mają być zamontowane różnorodne uchwyty i występy, pomieszczenie będzie służyć wspinaczom. W sąsiedztwie ćwiczyć mają żonglerzy, mimowie i klowni –  Lublin to przecież miasto Sztukmistrzów. W podziemiach prezentowana ma być współczesna sztuka wizualna, w budynku działać będzie galeria Brain Damage. Na drugim piętrze znajduje się m.in. sala baletowa.

Alternatywa dla centrum handlowego

Centrum Spotkania Kultur z założenia ma być miejscem dla wszystkich. Oprócz instytucji związanych z kulturą wysoką w murach budynku ma działać także szereg tzw. concept store, sklepów z ubraniami i wyposażeniem wnętrz projektowanym przez polskich designerów. Jest również miejsce na kawiarnię i bar. Projektanci z biura Stelmach i Partnerzy zaplanowali także wykorzystanie dachu.

Ogród na dachu

Dwa poziomy płaskiego dachu zostaną udostępnione zwiedzającym. Atrakcją może stać się przeszklona galeria widokowa wysunięta przed elewację. Trudno będzie jednak przejść przez nią w butach na szpilkach, podłoga – tak jak mostki w warszawskim BUW – wykonana została z metalowych kratek.
 Na zielonym dachu zostały już zasadzone byliny i niewielkie drzewa, w tym odporne odmiany olch, wierzb i brzóz. W miastach kwitnie moda na pszczelarstwo, CSK również będzie miało własną pasiekę. W ramach edukacji ekologicznej na dachu ustawione zostaną ule.
Latem na tarasie działać ma kino letnie, filmy i transmisje spektakli mogą być też wyświetlane na ruchomych panelach elewacji.

Architektura wnętrz

Wnętrze budynku urządzone będzie w surowym, nieco industrialnym stylu. Wyeksponowano materiały budowlane, stalowe belki, cegłę dziurawkę i beton. W niektórych miejscach ściany pokrywa warstwa farby, podkreślająca zróżnicowaną fakturę. Gdzie indziej pozostawiono nieotynkowane ściany. Na dużą skalę wykorzystane zostało szkło. Szklane barierki są niemal niewidoczne. To efektowne rozwiązanie wygląda dobrze zwłaszcza w głównym korytarzu, Alei Kultur z licznymi mostkami i prześwitami. Być może jednak eksploatacja budynku wymusi kompromisy – szklane przegrody w ciemnej sali widowiskowej mogą się okazać nieco kłopotliwe. Architektoniczne materiały uzupełnione zostały płaszczyznami czerni i czerwieni. 

Przestrzeń publiczna

W dniu otwarcia, w listopadzie 2015 ogłoszona została oficjalnie nazwa nowej przestrzeni przed CSK. Plac Teatralny, udostępniony po zdjęciu ogrodzenia, ma powierzchnię 2,5 tys. metrów kwadratowych. Ustawiono na nim betonowe meble miejskie, a rampy przy ścianach mają służyć do uprawiania sportów miejskich i wypoczynku.

Nazwa inwestycji: Centrum Spotkania Kultur
Lokalizacja: Al. Racławickie 8, Lublin
Projekt: Stelmach i Partnerzy
Generalny wykonawca: BUDIMEX S.A.
Powierzchnia całkowita: 29778 m.kw.
Powierzchnia użytkowa: 23544 m.kw
Powierzchnia placu: ok. 2500  m.kw
Powierzchnia zabudowy: ok. 6254 m2
Wysokość: 38 m
Rozpoczęcie budowy: 2010
Planowane oddanie do użytku: 1 poł. 2016
Szacowany koszt inwestycji: 220 mln złprzeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: KZ, Krzysztof Werema
Data publikacji: 24.11.2015 14:58
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.