Architektura
ARCHITEKTURA
Choinki na świecie

Choinki na świecie – jak miasta na świecie dekorują świąteczne drzewka

  • Komentarze

Choinka na Pl. Św. Piotra

Watykańskie świąteczne drzewko co roku ozdobione jest ceramicznymi bombkami, wykonany przez dzieci z włoskich szpitali onkologicznych, a sama choinka to dar od mieszkańców Scurelle

Fot: thinkstockphotos.com
  • Choinka na Pl. Św. Piotra
  • Choinka na Rockefeller Center
  • Choinka w Sztokholmie

Prawie każde miasto na świecie dekoruje swoje ulice pięknymi iluminacjami świetlnymi, a w najbardziej prestiżowym miejscu stawiane jest świąteczne drzewko. Zobacz, jakie tradycje mają niektóre z metropolii na świecie i jak w tym roku udekorują swoje choinki.

Świąteczne drzewko w Nowym Yorku

Mieszkańcy Nowego Yorku nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie udekorowanej choinki na Rockefeller Center. Jak co roku zapalenie lampek na choince odbywa się podczas występów gwiazd i z udziałem niezliczonej rzeszy publiczności. Na każde Boże Narodzenie choinka jest rozświetlona 40 tysiącami kolorowych lampek, a jej czubek zdobi ogromna gwiazda wykończona kryształami Swarovskiego. Choinka na Rockefeller Center stawiana jest od 1931 roku, natomiast pierwsze zapalenie iluminacji świetlnych miało miejsce w roku 1933 – tradycja trwa do dzisiaj.

Dryfująca choinka w Rio de Janeiro

Gospodarz tegorocznej letniej Olimpiady może poszczycić się niezwykłą choinką. Co roku jest ona atrakcją nie tylko dla turystów, ale i dla samych mieszkańców Rio de Janeiro. Choinka bije rekordy pod każdym względem – mierzy 85 metrów, zdobi ją przeszło 3 miliony lampek, a co więcej dryfuje na wodzie! Niesamowity symbol świąt w Rio de Janeiro po raz pierwszy rozbłysnął w 1996 roku i do teraz "odpalenie" świątecznego drzewka to ogromne przedsięwzięcie.

Bożonarodzeniowe drzewko na Pl. Św. Piotra

Świąteczne drzewko na pl. Św. Piotra to również coroczna tradycja. Drzewko stanęło w swoim docelowym miejscu już pod koniec listopada, a zostało podarowane Watykanowi przez miejscowość Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga. Uczniowie tamtejszej szkoły w miejsce wyciętego drzewka i w jego okolicach posadzili około 40 nowych sadzonek. Tradycją staje się już dekorowanie choinki ceramicznymi bombkami, wykonanymi przez chore dzieci z włoskich szpitali onkologicznych. Dodatkowo choinkę ozdobi około 18 tys. energooszczędnych lampek. Na 9.12.2016 zaplanowana jest inauguracja świątecznego drzewka.

Choinka ze szczerego złota w Tokio

Tegoroczne miano najbardziej popularnego drzewka świątecznego w Tokio zdobyła choinka ze szczerego złota. Wartość tego arcydzieła szacuje się na 1,4 mln funtów. Mierząca 2 metry choinka stanęła w sklepie jubilerskim Ginza Tanka i oczywiście jest na sprzedaż. Choinka będzie ozdobą sklepu do 25.12.2016 i poza świątecznym akcentem, ma upamiętnić 90 rocznicę założenia sklepu.

Tradycyjna choinka w Londynie

W Londynie choinka jest ustawiana zawsze na Trafalgar Square. Tradycyjnie od 1947 roku, świąteczne drzewko przyjeżdża do stolicy Wielkiej Brytanii z Oslo, jako podziękowanie za pomoc udzieloną Norwegom podczas Drugiej Wojny Światowej. W tym roku świąteczne drzewko można podziwiać już od 1 grudnia.

Świąteczne illuminacje w Moskwie

Moskwa z roku na rok zaskakuje mnogością illuminacji świątecznych, które swój punkt kulminacyjny mają na Pl. Czerwonym. Co roku ogromne wrażenie robi również oświetlona tysiącami lampek choinka.Inauguracja roświetlenia świątecznych illuminacji połączona jest z występami artystów i pokazy jazdy na lodzie.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Diane Bondareff/Invision for Tishman Speyer/AP Image, thinkstockphotos.com
Data publikacji: 5.12.2016 14:35
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.