archirama.pl

Choinki na świecie – jak miasta na świecie dekorują świąteczne drzewka

Prawie każde miasto na świecie dekoruje swoje ulice pięknymi iluminacjami świetlnymi, a w najbardziej prestiżowym miejscu stawiane jest świąteczne drzewko. Zobacz, jakie tradycje mają niektóre z metropolii na świecie i jak w tym roku udekorują swoje choinki.

Choinka na Pl. Św. Piotra

Watykańskie świąteczne drzewko co roku ozdobione jest ceramicznymi bombkami, wykonany przez dzieci z włoskich szpitali onkologicznych, a sama choinka to dar od mieszkańców Scurelle

Fot: thinkstockphotos.com

Świąteczne drzewko w Nowym Yorku

Mieszkańcy Nowego Yorku nie wyobrażają sobie Świąt Bożego Narodzenia bez pięknie udekorowanej choinki na Rockefeller Center. Jak co roku zapalenie lampek na choince odbywa się podczas występów gwiazd i z udziałem niezliczonej rzeszy publiczności. Na każde Boże Narodzenie choinka jest rozświetlona 40 tysiącami kolorowych lampek, a jej czubek zdobi ogromna gwiazda wykończona kryształami Swarovskiego. Choinka na Rockefeller Center stawiana jest od 1931 roku, natomiast pierwsze zapalenie iluminacji świetlnych miało miejsce w roku 1933 – tradycja trwa do dzisiaj.

Dryfująca choinka w Rio de Janeiro

Gospodarz tegorocznej letniej Olimpiady może poszczycić się niezwykłą choinką. Co roku jest ona atrakcją nie tylko dla turystów, ale i dla samych mieszkańców Rio de Janeiro. Choinka bije rekordy pod każdym względem – mierzy 85 metrów, zdobi ją przeszło 3 miliony lampek, a co więcej dryfuje na wodzie! Niesamowity symbol świąt w Rio de Janeiro po raz pierwszy rozbłysnął w 1996 roku i do teraz "odpalenie" świątecznego drzewka to ogromne przedsięwzięcie.

Bożonarodzeniowe drzewko na Pl. Św. Piotra

Świąteczne drzewko na pl. Św. Piotra to również coroczna tradycja. Drzewko stanęło w swoim docelowym miejscu już pod koniec listopada, a zostało podarowane Watykanowi przez miejscowość Scurelle w regionie Trydent-Górna Adyga. Uczniowie tamtejszej szkoły w miejsce wyciętego drzewka i w jego okolicach posadzili około 40 nowych sadzonek. Tradycją staje się już dekorowanie choinki ceramicznymi bombkami, wykonanymi przez chore dzieci z włoskich szpitali onkologicznych. Dodatkowo choinkę ozdobi około 18 tys. energooszczędnych lampek. Na 9.12.2016 zaplanowana jest inauguracja świątecznego drzewka.

Choinka ze szczerego złota w Tokio

Tegoroczne miano najbardziej popularnego drzewka świątecznego w Tokio zdobyła choinka ze szczerego złota. Wartość tego arcydzieła szacuje się na 1,4 mln funtów. Mierząca 2 metry choinka stanęła w sklepie jubilerskim Ginza Tanka i oczywiście jest na sprzedaż. Choinka będzie ozdobą sklepu do 25.12.2016 i poza świątecznym akcentem, ma upamiętnić 90 rocznicę założenia sklepu.

Tradycyjna choinka w Londynie

W Londynie choinka jest ustawiana zawsze na Trafalgar Square. Tradycyjnie od 1947 roku, świąteczne drzewko przyjeżdża do stolicy Wielkiej Brytanii z Oslo, jako podziękowanie za pomoc udzieloną Norwegom podczas Drugiej Wojny Światowej. W tym roku świąteczne drzewko można podziwiać już od 1 grudnia.

Świąteczne illuminacje w Moskwie

Moskwa z roku na rok zaskakuje mnogością illuminacji świątecznych, które swój punkt kulminacyjny mają na Pl. Czerwonym. Co roku ogromne wrażenie robi również oświetlona tysiącami lampek choinka.Inauguracja roświetlenia świątecznych illuminacji połączona jest z występami artystów i pokazy jazdy na lodzie.

Zdjęcia: Diane Bondareff/Invision for Tishman Speyer/AP Image, thinkstockphotos.com
Data publikacji: 5.12.2016 14:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!