archirama.pl

Claudio Nardi Architetto: muzeum w fabryce Schindlera

Claudio Nardi Architetto: muzeum w fabryce Schindlera

Muzeum Sztuki Współczesnej w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie, konkurs: 2007 / Claudio Nardi Architetto

Fot: Claudio Nardi Architetto, dzięki uprzejmości pracowni

Claudio Nardi rozpoczął karierę w latach osiemdziesiątych jako architekt świata mody, projektując wnętrza dla marek takich jak Dolce & Gabbana, Gianfranco Ferre, Valentino, Exte i Tod’s. W następnej dekadzie zajął się także architekturą publiczną i projektowaniem domów prywatnych. Muzeum Sztuki Współczesnej w dawnej fabryce Schindlera w Krakowie (współautorzy: Leonardo Maria Proli, Annalisa Tronci) będzie pierwszym tak dużym gmachem publicznym włoskiego architekta.

Nardi twierdzi, że jego język architektoniczny wywodzi się z kultury śródziemnomorskiej i włoskiego racjonalizmu, ale w każdym projekcie poddawany jest konfrontacji ze światem współczesnym, stawiającym coraz to inne wyzwania, wymagającym dialogu dawnego z nowym, oferującym nowości technologiczne i materiałowe.

Największa dotychczasowa realizacja publiczna pracowni to kapitanat portu w Marina di Carrara (2007) na wybrzeżu toskańskim. W realizacji znajdują się ponadto wieżowiec i biurowiec w Ammanie (Jordania) oraz rezydencja prywatna w Dubaju.

Źródło: "Architektura-murator"12/2007
Autor: Grzegorz Piątek
Zdjęcia: Claudio Nardi Architetto, dzięki uprzejmości pracowni
Data publikacji: 15.06.2011 15:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!