Architektura
ARCHITEKTURA

Cluster House. Małe mieszkania w Szwajcarii

  • Komentarze

Alternatywne osiedle w Zurychu. Współczesna architektura Szwajcarii

Mehr als Wohnen - więcej niż mieszkanie. To hasło projektantów z biura Duplex Architekten AG

Fot: Duplex Architekten AG © Johannes Marburg, materiały prasowe Wienerberger Brick Award
  • Alternatywne osiedle w Zurychu. Współczesna architektura Szwajcarii
  • Szwajcarskie osiedle. Cluster house to propozycja dla osób zainteresowanych alternatywnym stylem życia. Architektura współczesna Szwajcarii
  • Cluster House w Zurychu. Wspólna kuchnia w nietypowym apartamentowcu
  • Plan osiedla w Zurychu, Duplex House. Współczesna architektura Szwajcarii

Małe mieszkanie,  wspólna kuchnia, wspólne samochód i szklarnia. Nowe osiedle w Zurychu zaprojektowano razem z alternatywnym stylem życia mieszkańców

W Zurychu powstaje nowe, eksperymentalne osiedle z trzynastoma budynkami, w założeniach nieco podobne do znanego z naszego podwórka zespołu WUWA 2. W szwajcarskich warunkach można jednak pozwolić sobie na więcej niż w Polsce, przynajmniej jeśli chodzi o program funkcjonalny.

Bryła i funkcje

Cluster House widziany z zewnątrz nie sprawia wrażenia awangardowej realizacji. Bryła jest tradycyjna, dachy płaskie, brak dekoracji czy nowoczesnych urządzeń. Najbardziej interesujący jest sposób wykorzystania obiektu. Zaprojektowany przez szwajcarską pracownię architektoniczną Duplex Architekten budynek wymusza integrację z sąsiadami. Projektanci podzielili obiekt na przestrzenie prywatne i wspólne pomieszczenia. Inaczej niż w zwykłych budynkach wielorodzinnych, przestrzeń wspólna to nie tylko klatki schodowe i korytarze, ale też np. kuchnie, dzielone przez mieszkańców dużych apartamentów. Ktokolwiek mieszkał w starym akademiku zna zalety i wady takiego rozwiązania, począwszy od miłych rozmów przy porannej kawie po kłótnie o zaginione w tajemniczych okolicznościach kotlety. Studenci to jedna z grup o których myśleli projektanci, ale w dużych miastach mieszkania dzielone są przecież często przez ludzi, którzy studia już skończyli. Czasem to kwestia nawyku, czasem wygody, często oszczędności. Takie wspólnie wynajmowane mieszkanie jest „w przeliczeniu na głowę” tańsze niż kawalerka.

Zrównoważony rozwój

W architekturze szwajcarskiej kwestie zrównoważonego rozwoju traktowane są bardzo poważnie, nowe budynki projektuje się z myślą o ograniczeniu strat energii. Cluster House nie jest pod tym względem wyjątkiem. Architekci zastosowali nietypowy materiał izolacyjny, gliniane cegły z dodatkiem perlitu.
Zobacz też: Dom-wstążka nad Jeziorem Zuryskim>>

Współczesna architektura Szwajcarii

Dla architektów ze Szwajcarii finanse są ważne, ale wskazują także na inne zalety wspólnego mieszkania. Dla samodzielnych starszych osób wspólne mieszkanie może być praktycznym rozwiązaniem chroniącym przed poczuciem samotności i ułatwiającym codzienne życie. Single, którzy mają komu zostawić pod opieką psa czy bezdzietne pary także mogą docenić ten pomysł. Na wschodzie Europy takie rozwiązania mogą się kojarzyć z tzw. komunałkami i przymusowym dokwaterowaniem lokatorów w większych mieszkaniach. Szwajcarzy proponują jednak korzyści, które powinny zrekompensować mniejszą przestrzeń prywatną. W Cluster House do dyspozycji lokatorów są np. współdzielone samochody, dzięki czemu przypadające na jednego kierowcę koszty przeglądów i napraw są zmniejszone. Przy okazji rozwiązuje to problem miejsc parkingowych, tak dotkliwy w wielu miastach. Dostępne są też ogród i szklarnia. Pokoje gościnne są współdzielone, można je zarezerwować jak hotelowy apartament.
Taki model wspólnego mieszkania wymaga otwartej, zorganizwanej społeczności, która będzie umiała łagodzić nieuniknione konflikty. A może osiedle pomoże taką społeczność zbudować? Jurorzy tegorocznej edycji Wienerberger Brick Award docenili pomysł, przyznając projektowi nagrodę specjalną.Projekt: Duplex Architekten AG
Lokalizacja: Zurych, Szwajcaria
Powierzchnia: 6 885 mkw

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.