Architektura
ARCHITEKTURA
Architektura. Co jest modne w architekturze

Co jest modne w architekturze: Czas szklanej architektury

 • Komentarze

Dom w Bremie. KWK Promes

Dom w Bremie autorstwa Roberta Koniecznego z KWK Promes 

Fot: Robert Konieczny KWK Promes
 • Złota 44
 • Złota 44
 • Złota 44
 • Dom w Bremie. KWK Promes
 • Dom w Bremie. KWK Promes
 • Dom w Bremie. KWK Promes

W ostatnim czasie w architekturze bardzo modne jest szkło. Architektura miast zalewane jest szklanymi budynkami, co więcej dalej będzie budować się w tym kierunku. Domy wieżowce i inne budowle - przykładów szklanej architektury jest mnóstwo.

Każdy nowy budynek musi zawierać w sobie szkło, wtedy uważa się go za nowoczesny i podążający za współczesnymi trendami. Mimo, że o konstrukcjach ze szkła słyszało się już w latach 20 XX wieku to trzeba powiedzieć, że rok 2000 był jednak w tej dziedzinie przełomem. Nowe tysiąclecie stało się doskonałym powodem do tego, aby udowodnić, że nadszedł czas na nową architekturę. Szklana architektura istnieje tak długo, jak samo szkło.

Za przykłady, które mogły posłużyć szklane wieżowce kiedyś stawiane tylko w Ameryce na tak popularnym Manhatanie, a dziś budowane już w całej Europie – Niemcy mają niepowtarzalne szklane wieżowce we Frankfurcie, Francja zachwyca się swoim paryskim Tour First, a Polska czeka na zakończenie budowy Złotej 44. Te pobieżne przykłady to dowód, że szkło to swoistego rodzaju moda i trend, który można spotkać na każdym kroku.

Szklany dom, w którym nikt nie zamieszka – dosyć niewiarygodne, ale prawdziwe. Jest to przypadek odosobniony, ale pokazuje, że nie można popadać ze skrajności w skrajność. Szkło tak, ale nie w 100 proc. A właśnie stu procentowy szklany dom stworzyła grupa designersko – projektowa Santabrogiomilano. Co więcej były w nim nawet szklane meble zaprojektowane przez założyciela grupy Carlo Santabrogio. Są dwa powody, przez które nikt jednak w tym domu nie zamieszka. Po pierwsze: kto by chciał mieszkać w domu, gdzie mamy zero prywatności, bo przecież wszystko jest przeźroczyste. Po drugie, obiekt został wybudowany tylko do celów reklamowych. Miał promować właśnie szklane meble. Sam dom to całkowicie przeszklony sześcian. Idąc obok całe wnętrze widzimy jak na dłoni. Pokazuje to, że szkło się bardzo dobrze sprzedaje. Jest miłe dla oka, lekkie, przejrzyste i proste – przez to bardzo lubiane przez odbiorców. Być może to jest jednym z powodów przez które szkło ciągle jest na topie.

Szklana architektura w Warszawie

Szkło rządzi także w Polsce. Powoli zaczyna zalewać naszą architekturę szklana fala. W samej stolicy zewsząd widoczne są szklane biurowce, jak na przykład: Orco Tower, Rondo 1 czy Crown Square przy rondzie Daszyńskiego. Ostatnio w samym sercu rośnie też wieżowiec mieszkalny Złota 44 Tower, który praktycznie w całości pokryty jest szkłem, a dokładnie trójszybową fasadą. Wszystkie te budynki imponują swoim wyglądem. W końcu przecież szkło kojarzy nam się z czymś kruchym, z czymś co łatwo zniszczyć. Nic bardziej mylnego. Budynki te poza imponującym i modnym w architekturze wyglądem, są wytrzymałe. Zalety techniczne szkła, jego parametry wytrzymałościowe polepszają się z każdą budową.

>>Nowoczesny dom na miarę XXI wieku

Co więcej szkło jest bardziej ekologiczne – zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrza, samo szkło nie ulga większym zmianom, zniszczeniom nawet po kilkunastu latach użytkowania, zapewnia też znacznie lepszą wentylację w budynku. Jak widać szkło poza swoimi plusami wizualnymi posiada też liczne plusy w sferze technicznej i użytkowej. Dzięki temu wyznacza trendy we współczesnej architekturze.

Domy jednorodzinne także ze szkła

Niestety trzeba powiedzieć, że szkło ciągle jest wyznacznikiem ekstrawagancji i bogactwa. Projekty, szklane konstrukcje, i same tak duże tafle szkła to bardzo droga inwestycja. I mimo że wielu ludzi chciałoby zamieszkać w szklanych domach to po prostu ich na to nie stać. Ale aby zaspokoić takie potrzeby wykonuje się domy, w których szkło jest materiałem przewodnim, ale towarzyszą mu też inne elementy. W kalifornijskiej Venice Beach powstał szklany dom projektu Anthonyego Coscia. Dom nie dość, że fascynuje bardzo skomplikowaną formą to dodatkowo głównym materiałem budulcowym jest szkło. Tu nawet ściany wewnętrzne są przeźroczyste.

Ewenementem w szklanej architekturze stał się dom jednorodzinny projektu Roberta Koniecznego w Bremie. Dom prosty w swojej formie, jednak odbijające otoczenie szklane ściany, powodują, że doskonale komponuje się on z otoczeniem. Wykorzystany przez architekta rodzaj szkła zadziwia swoją izolacyjnością – dom ma nie przynosić strat podczas jego eksploatacji. Przykładów obiektów ze szkła w architekturze jest pełno. Taka mnogość tych założeń potwierdza, że szklane budynki stają się modnym faktem współczesnej architektury. Co więcej architektura ciągle idzie w tym kierunku. Projektuje się budynki na przyszłe lata, w których także dominuje szkło. Dodatkowo nowoczesne technologie, coraz to nowe rodzaje szkła dają projektantom naprawdę szeroki wachlarz możliwości, które są umiejętnie wykorzystywane. Dlatego śmiało można powiedzieć, że moda na szkło w architekturze jest i nadal będzie się utrzymywać.

>>Dom architekta. Arka Koniecznego, dom na wzgórzu w Brennej

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały inwestora, Robert Konieczny KWK Promes
Data publikacji: 17.06.2012 13:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.