archirama.pl

Co jest modne w architekturze: Czas szklanej architektury

W ostatnim czasie w architekturze bardzo modne jest szkło. Architektura miast zalewane jest szklanymi budynkami, co więcej dalej będzie budować się w tym kierunku. Domy wieżowce i inne budowle - przykładów szklanej architektury jest mnóstwo.

Dom w Bremie. KWK Promes

Dom w Bremie autorstwa Roberta Koniecznego z KWK Promes 

Fot: Robert Konieczny KWK Promes

Każdy nowy budynek musi zawierać w sobie szkło, wtedy uważa się go za nowoczesny i podążający za współczesnymi trendami. Mimo, że o konstrukcjach ze szkła słyszało się już w latach 20 XX wieku to trzeba powiedzieć, że rok 2000 był jednak w tej dziedzinie przełomem. Nowe tysiąclecie stało się doskonałym powodem do tego, aby udowodnić, że nadszedł czas na nową architekturę. Szklana architektura istnieje tak długo, jak samo szkło.

Za przykłady, które mogły posłużyć szklane wieżowce kiedyś stawiane tylko w Ameryce na tak popularnym Manhatanie, a dziś budowane już w całej Europie – Niemcy mają niepowtarzalne szklane wieżowce we Frankfurcie, Francja zachwyca się swoim paryskim Tour First, a Polska czeka na zakończenie budowy Złotej 44. Te pobieżne przykłady to dowód, że szkło to swoistego rodzaju moda i trend, który można spotkać na każdym kroku.

Szklany dom, w którym nikt nie zamieszka – dosyć niewiarygodne, ale prawdziwe. Jest to przypadek odosobniony, ale pokazuje, że nie można popadać ze skrajności w skrajność. Szkło tak, ale nie w 100 proc. A właśnie stu procentowy szklany dom stworzyła grupa designersko – projektowa Santabrogiomilano. Co więcej były w nim nawet szklane meble zaprojektowane przez założyciela grupy Carlo Santabrogio. Są dwa powody, przez które nikt jednak w tym domu nie zamieszka. Po pierwsze: kto by chciał mieszkać w domu, gdzie mamy zero prywatności, bo przecież wszystko jest przeźroczyste. Po drugie, obiekt został wybudowany tylko do celów reklamowych. Miał promować właśnie szklane meble. Sam dom to całkowicie przeszklony sześcian. Idąc obok całe wnętrze widzimy jak na dłoni. Pokazuje to, że szkło się bardzo dobrze sprzedaje. Jest miłe dla oka, lekkie, przejrzyste i proste – przez to bardzo lubiane przez odbiorców. Być może to jest jednym z powodów przez które szkło ciągle jest na topie.

Szklana architektura w Warszawie

Szkło rządzi także w Polsce. Powoli zaczyna zalewać naszą architekturę szklana fala. W samej stolicy zewsząd widoczne są szklane biurowce, jak na przykład: Orco Tower, Rondo 1 czy Crown Square przy rondzie Daszyńskiego. Ostatnio w samym sercu rośnie też wieżowiec mieszkalny Złota 44 Tower, który praktycznie w całości pokryty jest szkłem, a dokładnie trójszybową fasadą. Wszystkie te budynki imponują swoim wyglądem. W końcu przecież szkło kojarzy nam się z czymś kruchym, z czymś co łatwo zniszczyć. Nic bardziej mylnego. Budynki te poza imponującym i modnym w architekturze wyglądem, są wytrzymałe. Zalety techniczne szkła, jego parametry wytrzymałościowe polepszają się z każdą budową.

>>Nowoczesny dom na miarę XXI wieku

Co więcej szkło jest bardziej ekologiczne – zapewnia bardzo dobre doświetlenie wnętrza, samo szkło nie ulga większym zmianom, zniszczeniom nawet po kilkunastu latach użytkowania, zapewnia też znacznie lepszą wentylację w budynku. Jak widać szkło poza swoimi plusami wizualnymi posiada też liczne plusy w sferze technicznej i użytkowej. Dzięki temu wyznacza trendy we współczesnej architekturze.

Domy jednorodzinne także ze szkła

Niestety trzeba powiedzieć, że szkło ciągle jest wyznacznikiem ekstrawagancji i bogactwa. Projekty, szklane konstrukcje, i same tak duże tafle szkła to bardzo droga inwestycja. I mimo że wielu ludzi chciałoby zamieszkać w szklanych domach to po prostu ich na to nie stać. Ale aby zaspokoić takie potrzeby wykonuje się domy, w których szkło jest materiałem przewodnim, ale towarzyszą mu też inne elementy. W kalifornijskiej Venice Beach powstał szklany dom projektu Anthonyego Coscia. Dom nie dość, że fascynuje bardzo skomplikowaną formą to dodatkowo głównym materiałem budulcowym jest szkło. Tu nawet ściany wewnętrzne są przeźroczyste.

Ewenementem w szklanej architekturze stał się dom jednorodzinny projektu Roberta Koniecznego w Bremie. Dom prosty w swojej formie, jednak odbijające otoczenie szklane ściany, powodują, że doskonale komponuje się on z otoczeniem. Wykorzystany przez architekta rodzaj szkła zadziwia swoją izolacyjnością – dom ma nie przynosić strat podczas jego eksploatacji. Przykładów obiektów ze szkła w architekturze jest pełno. Taka mnogość tych założeń potwierdza, że szklane budynki stają się modnym faktem współczesnej architektury. Co więcej architektura ciągle idzie w tym kierunku. Projektuje się budynki na przyszłe lata, w których także dominuje szkło. Dodatkowo nowoczesne technologie, coraz to nowe rodzaje szkła dają projektantom naprawdę szeroki wachlarz możliwości, które są umiejętnie wykorzystywane. Dlatego śmiało można powiedzieć, że moda na szkło w architekturze jest i nadal będzie się utrzymywać.

>>Dom architekta. Arka Koniecznego, dom na wzgórzu w Brennej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: materiały inwestora, Robert Konieczny KWK Promes
Data publikacji: 17.06.2012 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!