Gdzie chodził do szkoły Erica Bana? Najzagorzalsi fani (czy raczej fanki) pewnie wiedzą, że do zespołu szkół PEGS Junior w Melbourne w Australii. Dziś prezentuje się inaczej niż za czasów, kiedy przyszły hollywoodzki gwiazdor wywijał tu fikołki. Biuro architektoniczne McBride Charles Ryan zaprojektowało nowe obiekty dla tej placówki. Prezentuje ona nietypowe dla większości szkół podejście. Jej architektura daje komfortowe warunki, by uprzyjemnić trudy nauki. Budynki dostosowano do wymagań najmłodszych użytkowników, zapewniając im domową i bezpieczną atmosferę.
>>Szukamy idealnej szkoły. Jak powinna wyglądać dobra szkoła?
Obiekt zaczynamy zwiedzać już od ulicy: poruszając się Fletcher Str. zauważamy intrygujący, lśniący czernią budynek. Projektanci z McBride Charles Ryan przeanalizowali lokalną zabudowę złożoną z powtarzalnych domków dzielnicy mieszkaniowej i postanowili nie odcinać się od otoczenia. Fasada szkoły widoczna od ulicy to zaczerniony kontur typowego domku ze spadzistym dachem. Poruszając się dalej zauważymy, że architekci uprzestrzennili kontur, który stał się motywem przewodnim całego budynku, również we wnętrzu.
Szkoła dla chłopców PEGS Junior jest prostokątem w rzucie, otwierającym się na świat od północy i południa horyzontalnymi oknami ulokowanymi tak, by widok na zewnątrz możliwie jak najmniej rozpraszał uczniów. Jednocześnie szerokie przeszklenia plus świetliki dachowe dostarczają duże ilości światła dziennego. Wpada ono do pomieszczeń na piętrze, gdzie rozprowadzane jest przez nietypowo ukształtowany sufit, który dowolnie interpretuje obrys zewnętrzny budynku.
Budynek szkolny ma duże przełożenie na jakość nauki i jej postrzeganie przez uczniów. Jednak jak wielki wpływ na późniejsze życie chłopców, ich wymagania estetyczne i jakość wykształcenia będzie miał tej klasy obiekt co PEGS Junior Boys School? Rokowania wychowanków są świetne - skoro, jak już wspomnieliśmy, jednym z absolwentów jest popularny aktor znany chociażby ze Star Treka, Troi czy Hulka - Eric Bana.
Dzieło australijskiej pracowni McBride Charles Ryan pozytywnie wpływa na młodych użytkowników również kolorami wnętrz. Parter utrzymany jest w ciepłych, intensywnych barwach ziemi, a piętro dla kontrastu jest w bardziej stonowanych kolorach. Wnętrza sprawiają wesołe, optymistyczne wrażenie. Interesująco jest również na zewnątrz. Od strony zachodniej dach jest pochylony i pokryty czerwono-czarną blachą falistą. Okalające kolorowe podwórze budynki w większości są własnością szkoły, dlatego przestrzeń ta jest równocześnie otwarta i bezpieczna.