Architektura
ARCHITEKTURA

Co nowego na Nowych Żernikach? Współczesna architektura Wrocławia

  • Komentarze

Współczesna architektura Wrocławia: Spirala Czasu, Nowe Żerniki

Współczesna architektura Wrocławia: Spirala Czasu, Nowe Żerniki

Fot: Archicom, KZ

Na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu ma wkrótce rozpocząć się realizacja nowego budynku. To Spirala Czasu

 
Nowe Żerniki to wizytówka Wrocławia. Dzielnica, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu osiedle WUWA, ma być nowoczesną przestrzenią, dającą mieszkańcom bardzo dobre warunki do życia. Na czterdziestohektarowym terenie powstaje zabudowa zaprojektowana jako pozytywny przykład dla deweloperów. Mieszkańcy wielu nowych osiedli narzekają na brak punktów usługowych, niezbędnej infrastruktury, problemy z dojazdem czy brak zieleni.

Tymczasem WUWA 2, czyli Nowe Żerniki ma być dzielnicą samowystarczalną, z kompletną infrastrukturą drogową i społeczną. Dobrze rozwinięta sieć komunikacji zbiorowej czy łatwy dostęp do obiektów sportowych szkół czy przedszkoli mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Grupa Archicom jako jeden z pierwszych inwestorów komercyjnych włączyła się w projekt. Na zakupionej w 2013 roku działce w centrum Nowych Żerników powstaje Spirala Czasu, czyli budynek mieszkalny z 69 mieszkaniami.

Bryła budynku mieści 2-, 3- i 4-pokojowe z ogródkami, tarasami lub balkonami. Zużycie energii ma być znacznie mniejsze od standardowego m.in. dzięki zastosowaniu wind z mechanizmem  odzyskiwania energii i paneli słonecznych. Te ostatnie dostarczą energii lampom we wspólnych przestrzeniach. Parter przeznaczono na lokale usługowe, w jednym z nich ma funkcjonować dworzec. Na terenie obiektu jest garaż, 70 miejsc parkingowych dla rowerów, a także  pomieszczenia na wózki i rowery.

Budynek wzniesiony będzie w centralnej części osiedla, niedaleko planowanego Domu Kultury. W przyszłości niedaleko ma działać małe loklne targowisko. W dalszej przyszłości przewidziana jest wybudowanie przez miasto boiska, domu seniora oraz zespółu szkolno-przedszkolnego.

Nazwa inwestycji: Spirala Czasu
Inwestor: Archicom
Lokalizacja: Nowe Żerniki, Wrocław
Liczba mieszkań: 69
Cena 1 m kw: 5100 – 5900 zł
Planowane rozpoczęcie budowy: październik 2015
Planowane zakończenie budowy: trzeci kwartał 2017przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Archicom, KZ
Data publikacji: 10.07.2015 17:25
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.