archirama.pl

Co nowego na Nowych Żernikach? Współczesna architektura Wrocławia

Na terenie modelowego osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu ma wkrótce rozpocząć się realizacja nowego budynku. To Spirala Czasu

Współczesna architektura Wrocławia: Spirala Czasu, Nowe Żerniki

Współczesna architektura Wrocławia: Spirala Czasu, Nowe Żerniki

Fot: Archicom, KZ

 
Nowe Żerniki to wizytówka Wrocławia. Dzielnica, podobnie jak kilkadziesiąt lat temu osiedle WUWA, ma być nowoczesną przestrzenią, dającą mieszkańcom bardzo dobre warunki do życia. Na czterdziestohektarowym terenie powstaje zabudowa zaprojektowana jako pozytywny przykład dla deweloperów. Mieszkańcy wielu nowych osiedli narzekają na brak punktów usługowych, niezbędnej infrastruktury, problemy z dojazdem czy brak zieleni.

Tymczasem WUWA 2, czyli Nowe Żerniki ma być dzielnicą samowystarczalną, z kompletną infrastrukturą drogową i społeczną. Dobrze rozwinięta sieć komunikacji zbiorowej czy łatwy dostęp do obiektów sportowych szkół czy przedszkoli mają poprawić jakość życia mieszkańców.

Grupa Archicom jako jeden z pierwszych inwestorów komercyjnych włączyła się w projekt. Na zakupionej w 2013 roku działce w centrum Nowych Żerników powstaje Spirala Czasu, czyli budynek mieszkalny z 69 mieszkaniami.

Bryła budynku mieści 2-, 3- i 4-pokojowe z ogródkami, tarasami lub balkonami. Zużycie energii ma być znacznie mniejsze od standardowego m.in. dzięki zastosowaniu wind z mechanizmem  odzyskiwania energii i paneli słonecznych. Te ostatnie dostarczą energii lampom we wspólnych przestrzeniach. Parter przeznaczono na lokale usługowe, w jednym z nich ma funkcjonować dworzec. Na terenie obiektu jest garaż, 70 miejsc parkingowych dla rowerów, a także  pomieszczenia na wózki i rowery.

Budynek wzniesiony będzie w centralnej części osiedla, niedaleko planowanego Domu Kultury. W przyszłości niedaleko ma działać małe loklne targowisko. W dalszej przyszłości przewidziana jest wybudowanie przez miasto boiska, domu seniora oraz zespółu szkolno-przedszkolnego.

Nazwa inwestycji: Spirala Czasu
Inwestor: Archicom
Lokalizacja: Nowe Żerniki, Wrocław
Liczba mieszkań: 69
Cena 1 m kw: 5100 – 5900 zł
Planowane rozpoczęcie budowy: październik 2015
Planowane zakończenie budowy: trzeci kwartał 2017Autor: KZ
Zdjęcia: Archicom, KZ
Data publikacji: 10.07.2015 17:25

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!