archirama.pl

Co zobaczyć w Rotterdamie? Architektura współczesna Dworca Centralnego!

Co warto zobaczyć w Rotterdamie? Dla podróżujących koleją mamy dobrą wiadomość - bryła dworca kolejowego to sama w sobie jest godna uwagi. Dworzec Centralny w Rotterdamie łączy północną część miasta gdzie znajdują się rezydencje prywatne, z leżącym na południu centrum. Projekt nowej architektury współczesnej dla dworca i okolic został wykonany przez Team CS, we współpracy z Benthem Crouwel Architects, MVSA Meyer en Van Schooten Architecten i West 8

Bryła Nowego Dworca Centralnego w Rotterdamie zachwyca swoim nietypowym kształtem

Bryła Nowego Dworca Centralnego w Rotterdamie zachwyca swoim nietypowym kształtem

Fot: www.benthemcrouwel.nl

Imponująca bryła Nowego Dworca w Rotterdamie

Nowa bryła Dworca Centralnego w Rotterdamie powstała w centrum tego pięknego miasta. Wysokiej klasy architektura współczesna odpowiada randze dworca kolejowego - ważnego węzła europejskiej sieci komunikacyjnej, obsługującego dziennie przeszło 100 000 pasażerów.

Stary dworzec projektu architekta Sybolda van Ravesteyna, mieścił halę Dworca Głównego, tunel dla pieszych i otwarte platformy z baldachimami. Zaprojektowany w latach 50. XX wieku nie był dostosowany do obecnej liczby użytkowników. Aby spełnić współczesne wymogi co do wielkości i układu potrzebny był projekt nowej stacji - jednostki, która połączy północ miasta z południem i stanię się współczesnym węzłem komunikacyjnym.
Nowy projekt przygotowała pracownia architektoniczna Team CS, we współpracy z Benthem Crouwel Architects, MVSA Meyer en Van Schooten Architecten i West 8. Nowy dworzec jest jedną z pierwszych inwestycji w ramach wielkiego planu modernizacji holenderskich kolei, nabardziej śmiałego od 100 lat. Nic dizwnego, że dworzec kolejowy z pompą otworzył w marcu 2014 sam król Willem-Alexander. Władze miasta spodziewają się, że za 15 lat przez dworzec może przewijać się ok. 300 000 ludzi dziennie! Tak szybki wzrost wiąże się z nową linią superszybkiego pociągu HSL-Zuid i szybkiego tramwaju RandstadRail.

Dworzec Centralny i jego otoczenie


Różnice pomiędzy północną a południową częścią nowej stacji zauważalne są również w samym projekcie i jej otoczeniu. Od północnej strony budynek otacza transparentny hol, który komponuje się z położoną nieopodal XIX-wieczną dzielnicą Proveniers. Zaprojektowano także zielone otoczenie, które neutralizuje intensywny ruch na stacji, dzięki czemu mieszkańcy pobliskich apartamentów nie czują się przytłoczeni. Po drugiej stronie natomiast, gdzie miasto zaczyna tętnić życiem i zamienia się w strukturę biurowców, stacja powiększa swoje gabaryty wtapiając się skalą i stylistyką w imponujące wieżowce.

Dzięki tramwajom przeniesionym na wschodnią stronę stacji, duża przestrzeń publiczna zapewnia podróżującym użytkownikom wygodne wejście do miasta. Ogromna skala obiektu jest zminimalizowana przez dobór materiału wykończeniowego we wnętrzu – jest nim drewno. Monumentalną bryłę budynku pokrywa dach ze stali nierdzewnej.

Rotterdam Central jest przyjaznym i otwartym terminalem transportu publicznego, który spełnia również funkcję łącznika i miejsca spotkań. Przeplatanie się sieci miejskiej w tym miejscu wyznacza początek osi kulturowej. Ten nowoczesny i efektywny budynek oferuje wszystkie możliwe udogodnienia dla obecnych i przyszłych podróżujących.

Milena Glinojecka

Zdjęcia: www.benthemcrouwel.nl, Jannes Linders
Data publikacji: 17.07.2014 11:24

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!