Architektura
ARCHITEKTURA
Przewodnik po Lublinie

Lublin. Co zobaczyć w Lublinie. Warto zobaczyć Zamek Królewski, kamienice na Placu Zamkowym i Bramę Krakowską w Lublinie. Przewodnik po Lublinie

 • Komentarze

Kamienice na Placu Zamkowym

Kamienice na Placu Zamkowym

Fot: Szater / Wikimedia Commons
 • Widok na Stare Miasto w Lublinie od strony Zamku
 • Wąskie uliczki Starego Miasta w Lublinie. Widok na Kościół Dominikanów
 • Brama Krakowska od wieków strzeże wejścia na Lubelską starówkę
 • Brama Krakowska w Lublinie
 • Kamienice na Placu Zamkowym
 • Zamek Królewski w Lublinie został odremontowany
 • Charakterystycznym elementem Zamku jest romańska baszta
 • Terminal lotniska w Lublinie
 • Lotnisko w Lublinie 3
 • Lotnisko w Lublinie 4
 • Dom jednorodzinny w Lublinie
 • Dom jednorodzinny w Lublinie
 • Dom jednorodzinny w Lublinie

Lublin to często pomijany obszar Polski. Zobacz, co warto zobaczyć w Lublinie. Lublin od kilkunastu lat prężnie się rozwija i zapewnia turystom coraz więcej atrakcji, które wzbogaca ciekawa architektura. Zobaczcie, jakie miejsca polecamy zobaczyć w Lublinie! Jakie są wasze propozycje?

Co warto zobaczyć w Lublinie: Stare Miasto

Co zobaczyć w Lublinie? Zaczniemy dość tradycyjnie od Starego Miasta. Starówka w Lublinie jest wyjątkowa i magiczna. Odrestaurowane kamienice, wąskie, klimatyczne uliczki sprawiają, że Stare Miasto w Lublinie jest obecnie jednym z najpiękniejszych w Polsce. Jednak podczas spaceru polecamy zwrócić uwagę na kilka, według nas, najważniejszych zabytków Starego miasta.

Co warto zobaczyć w Lublinie: Brama Krakowska

Brama pochodząca z XIV wieku do dziś strzeże wstępu na Stare Miasto w Lublinie. Jest ona uważana za symbol historycznego Lublina. Utrzymana została w stylu gotyckim, jednak odnajdziemy w niej także elementu charakterystyczne dla epoki baroku.

Co warto zobaczyć w Lublinie: Kamienice na Placu Zamkowym

Ustawione równo dziesięć kamienic na Placu Zamkowym to także element godny uwagi. Socrealistyczne kamienice obecnie zyskują nowy blask a ich charakterystyczne i równe ustawienie na jednej z kolistych krawędzi placu stawowi ciekawy układ urbanistyczny wzbogacony ciekawymi elementami architektury. 

Co warto zobaczyć w Lublinie: Zamek Królewski w Lublinie

Jeśli zastanawiasz się co zobaczyć w Lublinie, nie możesz pominąć zamku. To istna perełka Lublina. Odremontowany zamek dzisiaj stanowi wizytówkę Lublina. Poza zachodnią fasadą Zamku Królewskiego warto zwrócić także uwagę na dominującą w założeniu basztę. Jest ona jedną z najstarszych budowli na Lubelszczyźnie. Wybudowana już w XIII wieku jest przykładem stylu romańskiego. Odróżnia się ona od pozostałych fragmentów Zamku, które utrzymano w stylu neogotyckim. Jest to chyba jedyny przykład Zamku w Polsce o tak ciekawym założeniu. 

Co warto zobaczyć w Lublinie: Terminal Lotniska w Lublinie

Co zobaczyć w Lublinie: przeowdnik architektoniczny. Teraz poznamy kwałek architektury współczesnej w Lublinie. Ulubieniec Polski 2000-2012 i nominowany do nagrody za najlepszy budynek użyteczności publicznej w prestiżowym konkursie Życie w Architekturze. Warto tu zwrócić uwagę na lekkość obiektu uzyskanej przez jego miękkie kształty i jasny kolor, które doceniane są przez najlepszych polskich architektów. Polecamy!

>> Więcej informacji o Terminalu Lotniska w Lublinie!

Dom jednorodzinny w Lublinie

Projekt domu to pomysł Dariusza i Tomasza Kozłowskich. Założenie współczesnego domu oparte zostało na rzucie sześcianu ukrytego w walcu. Betonowy dom na pierwszy rzut oka przypomina monumentalną twierdzę. Jednak po chwili dostrzega się jego indywidualność i oryginalność. Wbrew pozorom, podobno dobrze się tam mieszka.

>> Przeczytaj więcej o domu jednorodzinnym w Lublinie!


Czarna Topola

W Warszawie mamy popularną Rotundę, jako miejsce spotkań. W Lublinie natomiast mieszkańcy mają... czarną topolę. Licząca ponad 100 lat topola znajduje się na Placu Litewskim. Lublinianie nazwali ją „baobabem” i od lat jest popularnym miejscem spotkań.

>>Dowiedz się też co warto zobaczyć w Warszawie!

Instytut Biotechnologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim

Nowoczesny gmach został oddany do użytku w styczniu 2012 roku. Jest doskonałym przykładem na poparcie tezy o ciągłym rozwoju Lublina. Nowoczesna architektura obiektu ma przyciągnąć nowych studentów, a dla turystów może stać się dowodem na to, że w Lublinie również znajdują się obiekty interesujące pod względem architektury współczesnej.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Mikołaj Majda, materiały prasowe, Wojciech Kryński, Marcin Białek / Wikimedia Commons, Szater / Wikimedia Commons, Tomasz Zugaj / Wikimedia Commons, Katarzyna Czerlunczakiewicz / Wikimedia Commons
Data publikacji: 21.05.2013 10:27
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.