Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Warszawie w wakacje 2014? Nasza propozycja to Wilanów, sztuka współczesna – grafika i plakat

 • Komentarze

Palakt pt. Zatrzymaj się / Take a stop autorstwa Sagmeister & Walch (Stefan Sagmesiter, Jessica Walsh), USA

Palakt pt. Zatrzymaj się / Take a stop

autorstwa Sagmeister & Walch (Stefan Sagmesiter, Jessica Walsh), USA

 • Plakat pt. Lutosławski autorstwa Krzysztofa Białowicza, Polska
 • Plakat pt. Neubad Start autorstwa Erich Brechbühl, Szwajcaria
 • Plakat pt. Urok Tajwanu / Taiwan’s Charm autorstwa Hufax Arts (Hu Fa-Hsiang), Tajwan
 • Plakat pt. Kto jadł z mojego talerza? / Who ate from my plate? autorstwa Uwe Loesch, Niemcy
 • Plakat pt. Sztuka i rytm autorstwa Gerwine Schmidta, Niemcy

Latem duszne wnętrza muzeów nie zachęcają do wejścia. W Warszawie warto jednak zobaczyć położone wśród zieleni Muzeum Plakatu z kolekcją sztuki współczesnej. W czasie wakacji 2014 w Warszawie będzie też można zobaczyc wystawę prawie 400 najlepszych plakatów świata. Prace zostały wybrane na 24. Międzynarodowym Biennale Plakatu

Plakat plakatowi nierówny

Otacza nas masa informacji wizualnej zwanej potocznie „plakatem”. To błędne określenie, ponieważ właściwy „plakat” jest dziełem sztuki współczesnej. Mimo to, że jest młodszym bratem malarstwa ma swoją rozbudowaną historię i wartość oraz konkretny przekaz, często nawet manifest, a nie tylko suchą informację czy reklamę. Warto przyjrzeć się temu z bliska, zwłaszcza gdy trafia się okazja, by pod lupę wziąć dzieła najlepszych plakacistów...


Grafiki zostały nadesłane na 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Do wyróżnionych i nagrodzonych medalami plakatów należą plakaty Wiesława Rosochy (Złoty Medal 24. MBP), Lecha Majewskiego (Brązowy Medal 24. MBP), a także dzieła artystów takich jak Andrey Logvin, Uwe Loesch, Gunter Rambow, Stefan Sagmeister, Koichi Sato, Niklaus Troxler.

Na tegoroczne Biennale aż 1600 artystów z 61 krajów przesłało w sumie 3184 prac. Zakwalifikowane zostały zaledwie 349 plakaty. Uzupełnieniem wystawy konkursowej 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu jest wystawa plakatów członków Jury, czyli Stephana Bundi, Kenya Hara i Jakuba Stępnia Hakobo, a także prac zwycięzców poprzedniej edycji konkursu. Wystawa prezentowana będzie w Centrum Łowicka w Warszawie, przy ul. Łowickiej 21 i potrwa do końca lipca 2014.

 

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: http://www.effectivepr.pl
Data publikacji: 17.07.2014 13:55
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.