archirama.pl

Co wywróżył sobie warszawski Zodiak?

Pawilon Zodiak był niegdyś jednym najpopularniejszych miejsc w Warszawie, jednak obecnie mało kto pamięta o jego świetności. Czy uda się uratować Zodiaka - jedną z ikon powojennego modernizmu stolicy?

Co wywróżył sobie warszawski Zodiak?

Pawilon Zodiak, proj. Jan Bogusławski, Bohdan Gniewiewski

Fot: Rutowska Grażyna/Wikimedia Commons

W ciagu pięćdziesięciu lat swojego istnienia Pasaż Wiecha przeszedł wiele zmian, jednak niezmiennie jest największym deptakiem w ścisłym centrum stolicy. Jedną z głównych części tego kompleksowego założenia architektonicznego była restauracja Zodiak oraz dwukondygnacyjny pawilon z pergolami, mozaiką i zwieńczającym całość neonem. Taras i zewnętrzna klatka schodowa zostały zorganizowane wokół fontanny i odpowiadały detalom architektonicznym Ściany Wschodniej.

Miniona świetność Zodiaka

W pawilonie Zodiak, zaprojektowanym przez Jana Bogusławskiego i Bohdana Gniewiewskiego, znajdowała się kwiaciarnia oraz kawiarnia z obszernym tarasem i letnimi parasolami. Miejsce to cieszyło się największą popularnością w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, kiedy wraz z pasażem było towarzyskim centrum Warszawy. Przez lata Zodiak popadał w ruinę, a jego dawną świetność widać tylko na archiwalnych fotografiach.

SARP na ratunek Zodiakowi

Pomimo rewitalizacji pasażu, miejsce wokół pawilonu wciąż odstrasza przechodniów. Szczęśliwie dla centrum stolicy, sytuacja ta może się wkrótce zmienić, ponieważ po czterech latach starań warszawski oddział SARP uzyskał zgodę na zagospodarowanie pawilonu. Architekci mają w planach przywrócenie pierwotnego kształtu budynku, w którego wnętrzu znajdzie się Pawilon Architektury Zodiak z ekspozycją, makietami i informacją na temat architektury i urbanistyki stolicy.

Przeczytaj więcej o planach SARP

Po remoncie Domów Centrum i Pasażu Wiecha odtworzenie dawnego kształtu pawilonu Zodiak jest kolejnym elementem rewitalizacji Ściany Wschodniej.

Zobacz więcej

Autor: Grzegorz Zawora
Zdjęcia: Wistula/WIKIMEDIA, Rutowska Grażyna/Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.10.2013 16:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!