Miasto otoczone bezkresnym stepem, latem rozgrzane upalnym słońcem, zimą mroźne. Nazywa się Astana, czyli po prostu Stolica. Dawniej miało inne nazwy, też interesujące – Akmoła (Biała Mogiła), Celinograd (Miasto Na Ugorze). Miasto stało się stolicą Kazachstanu i rozkwitło dzięki Nursułtanowi Nazarbajewowi. Przed upadkiem ZSRR I sekretarz Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR, później przez kolejne kadencje prezydent, od 2010 roku nosi oficjalnie tytuł Lidera Nacji i decyduje o wszystkich najważniejszych sprawach w państwie.
To wizja tego polityka zadecydowała o obecnym wyglądzie Astany, w której obok sowieckich bloków coraz gęściej wyrastają wieżowce i efektowne bryły publicznych gmachów.
Co zobaczyć?
Współczesna architektura Astany budzi uczucia co najmniej mieszane. Zdaniem wielu jest ekstrawagancka i krzykliwa. Z pewnością – co najmniej charakterystyczna. Budynki projektowane przez stararchitektów i rozmaite pracownie z wielu krajów składają się na jedyną w swoim rodzaju scenerię.
Wśród reprezentacyjnych gmachów pierwsze miejsce zajmuje pałac prezydencki Ak Orda, klasycyzująca, czy raczej socrealistyczna bryła zwieńczona niebiesko-złotą kopułą. Obiekt miał kojarzyć się z amerykańskim Białym Domem, ale podobieństwo jest raczej luźne.
Piramida Pokoju wysokości prawie 80 metrów sąsiaduje z pałacem prezydenckim. Piramida jest pomnikiem – symbolem współpracy między przeszło 100 grupami etnicznymi i narodowościami zamieszkującymi Kazachstan. We wnętrzu mieści się m.in. opera, muzeum narodowe, pokaźna biblioteka literatury religijnej i centrum konferencyjne. Budynek zaprojektowany został przez biuro Normana Fostera.
Ten sam architekt odpowiada również za projekt „największej jurty świata”, centrum handlowego Khan Shatyr. Pokryta specjalnym materiałem konstrukcja ma ok. 150 metrów wysokości.
Kolejnym obiektem brytyjskiego biura architektonicznego jest symbol miasta, wieża Baiterek oddana do użytku w 1997 roku. Bryła nawiązuje do mitycznego drzewa z tureckich legend. Na gałęziach drzewa miał składać jaja złoty ptak szczęścia, symbol pomyślności. Po przetłumaczeniu na formy współczesnej architektury powstała wieża widokowa zwieńczona wielką kulą. Z tarasu widokowego można oglądać całą panoramę miasta, a u podnóża wieży przyłożyć dłoń do odcisku ręki samego Lidera Nacji.
Wielka hala koncertowa projektu Manfreda Nicoletti ukończona w 2009 roku mieści 3500 słuchaczy. Zdaniem projektanta kształt miął się kojarzyć z rozwijającymi się płatkami kwiatu.
W wieloetnicznej mozaice mieszkańców Astany ważne miejsce zajmują wyznawcy islamu. W mieście jest więc wiele meczetów, ale pod względem rozmiarów żaden nie może się równać z meczetem Hazrat Sultan, jedną z największych tego rodzaju budowli w Azji Środkowej.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Co zobaczyć w Gdyni? Na pewno gdyński modernizm. Jednym z najlepszych sposobów zwiedzania miasta jest udział w spacerach trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Program na lipiec – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny więcej
-
Nieuwegein jest położone 5 km na południe od Utrechtu. Przez ostatnie 30 lat miasto rozrosło się z 8 do 62 tysięcy mieszkańców. Znaczny wzrost liczby ludności postawił wysokie wymagania, jeśli chodzi o rozwój społeczny i kulturowy miasta. Władze postanowiły, że potrzebny będzie projekt nowej architektury współczesnej z charakterystyczną bryłą ratusza. Zorganizowano konkurs architektoniczny więcej
-
Prosta bryła, szkło i beton – współczesna architektura dostosowana do krajobrazu. Praktyczna skandynawska architektura w zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną C.F. Møller szkole zawodowej więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Modernizm w Gdyni – lipcowe spacery
- ARCHITEKTURA: Jak wygląda architektura współczesna ratusza? Przedstawiamy projekt bryły ratusza w holenderskim Nieuwegein
- ARCHITEKTURA: Skandynawska architektura współczesna: szkoła zawodowa w Herningsholm
- ARCHITEKTURA: Ekologiczna bryła – instalacja artystyczna, która wygrała konkurs architektoniczny MoMA. FILM