archirama.pl

Co zobaczyć w Astanie? Współczesna architektura

Astana bywa nazywana najdziwniejszą stolicą świata; symbolem zmian zachodzących w Kazachstanie ma być współczesna architektura

Największy namiot - jurta na świecie, Khan Shatyr, Astana, Kazachstan

Khan Shatyr został oddany do użytku w lipcu 2010. We wnętrzu znajduje się wielkie centrum handlowo-rozrywkowe z licznymi sklepami, basenem i centrum spa
Fot.: www.khanshatyr.com

Fot: www.khanshatyr.com

Miasto otoczone bezkresnym stepem, latem rozgrzane upalnym słońcem, zimą mroźne. Nazywa się Astana, czyli po prostu Stolica. Dawniej miało inne nazwy, też interesujące – Akmoła (Biała Mogiła), Celinograd (Miasto Na Ugorze). Miasto stało się stolicą Kazachstanu i rozkwitło dzięki Nursułtanowi Nazarbajewowi. Przed upadkiem ZSRR I sekretarz Komunistycznej Partii Kazachskiej SRR, później przez kolejne kadencje prezydent, od 2010 roku nosi oficjalnie tytuł Lidera Nacji i decyduje o wszystkich najważniejszych sprawach w państwie.
To wizja tego polityka zadecydowała o obecnym wyglądzie Astany, w której obok sowieckich bloków coraz gęściej wyrastają wieżowce i efektowne bryły publicznych gmachów.

Co zobaczyć?

Współczesna architektura Astany budzi uczucia co najmniej mieszane. Zdaniem wielu jest ekstrawagancka i krzykliwa. Z pewnością – co najmniej charakterystyczna. Budynki projektowane przez stararchitektów i rozmaite pracownie z wielu krajów składają się na jedyną w swoim rodzaju scenerię.

Wśród reprezentacyjnych gmachów pierwsze miejsce zajmuje pałac prezydencki Ak Orda, klasycyzująca, czy raczej socrealistyczna bryła zwieńczona niebiesko-złotą kopułą. Obiekt miał kojarzyć się z amerykańskim Białym Domem, ale podobieństwo jest raczej luźne.

Piramida Pokoju wysokości prawie 80 metrów sąsiaduje z pałacem prezydenckim. Piramida jest pomnikiem – symbolem współpracy między przeszło 100 grupami etnicznymi i narodowościami zamieszkującymi Kazachstan. We wnętrzu mieści się m.in. opera, muzeum narodowe, pokaźna biblioteka literatury religijnej i centrum konferencyjne. Budynek zaprojektowany został przez biuro Normana Fostera.

Ten sam architekt odpowiada również za projekt „największej jurty świata”, centrum handlowego Khan Shatyr. Pokryta specjalnym materiałem konstrukcja ma ok. 150 metrów wysokości.

Kolejnym obiektem brytyjskiego biura architektonicznego jest symbol miasta, wieża Baiterek oddana do użytku w 1997 roku. Bryła nawiązuje do mitycznego drzewa z tureckich legend. Na gałęziach drzewa miał składać jaja złoty ptak szczęścia, symbol pomyślności. Po przetłumaczeniu na formy współczesnej architektury powstała wieża widokowa zwieńczona wielką kulą. Z tarasu widokowego można oglądać całą panoramę miasta, a u podnóża wieży przyłożyć dłoń do odcisku ręki samego Lidera Nacji.

Wielka hala koncertowa projektu Manfreda Nicoletti ukończona w 2009 roku mieści 3500 słuchaczy. Zdaniem projektanta kształt miął się kojarzyć z rozwijającymi się płatkami kwiatu.


W wieloetnicznej mozaice mieszkańców Astany ważne miejsce zajmują wyznawcy islamu. W mieście jest więc wiele meczetów, ale pod względem rozmiarów żaden nie może się równać z meczetem Hazrat Sultan, jedną z największych tego rodzaju budowli w Azji Środkowej.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.khanshatyr.com
Data publikacji: 6.08.2015 13:27

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!