Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Białymstoku? Modernizm na trasach wycieczek Fundacji Universitas Bialostocensis

 • Komentarze

TRASA 1 Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku: budynek poczty

Oto pierwszy obiekt na TRASIE1 Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku: poczta dworcowa na ulicy Kolejowej 15.Urząd Pocztowy projektu arch. Leona Kulikowskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, został oddany do użytku 1 maja 1965 r. Utrzymany w duchu późnego modernizmu posiada ciekawe rozwiązania formalne i konstrukcyjne.

Do budowy obiektu wykorzystano cienkościenne konstrukcje łupinowe nadając budynkowi jedyny na terenie miasta falisty dach. Wnętrza budynku oraz neon zaprojektowała Aleksandra Bortowska. Późniejsze zmiany w architekturze poczty wykonano według projektu białostockiego architekta Jana Hahna.

Fot: Sebastian Wicher
 • Galeriowiec na TRASIE 1
 • Spodki na ulicy św. Rocha 14
 • Kościół św. Rocha na TRASIE 1
 • Drewniana willa na ulicy Artyleryjskiej 2/5
 • Pawilon meblowy Domus
 • Blok mieszkalny Aleja Piłsudskiego 38 (dawna Aleja 1 Maja)

Jeśli jeszcze nie wiesz gdzie wyjechać na wakacyjny odpoczynek, podpowiadamy: jedź do Białegostoku. Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku przygotowała trzy trasy wycieczkowe, które oprowadzą Cię po najstarszych i najpiękniejszych zabytkach polskiego modernizmu. TRASA1 - GALERIA

O projekcie pt. „Białostocka architektura modernizmu”

Na szlakach miłośników modernizmu do tej pory znajdowała się przede wszystkim Gdynia, o której niedawno pisaliśmy. Okazuje się jednak, że na mapie wycieczkowych tras można wyznaczyć kolejny ważny punkt, w którym skupia się wiele modernistycznych zabytków. Tym punktem jest Białystok i wspaniałe budynki polskiego modernizmu, które przybliża fundacja Uniwersytetu w Białymstoku. Projekt składał się z wielu działań, które mają za zadanie pokazać architekturę modernizmu laikom oraz zachęcić do dyskusji. Było to przede wszystkim zorganizowanie trzech tras wycieczkowych, oprowadzających gości po białostockich modernistycznych zabytkach.

Przewodnik po architekturze modernizmu

W drugiej kolejności znalazło się wydanie przewodnika pt. „Białostocka architektura modernizmu”. Co ciekawe, elektroniczną wersję książki można pobrać bezpłatnie ze strony Fundacji. Prezentujemy w artykule TRASĘ 1 z przewodnika „Białostocka architektura modernizmu” wraz ze zdjęciami budynków.  Jak piszą jego twórcy we wstępie do książki: „Przewodnik (...) nie przedstawia pełnego obrazu architektury realizowanej w tym stylu na terenie miasta. Na szlakach znalazło się kilkadziesiąt wybranych obiektów o różnej skali i funkcji, od skromnych jednorodzinnych budynków mieszkalnych, poprzez wille, budynki wielorodzinne, po gmachy użyteczności publicznej, zespoły zabudowy i kompozycje przestrzenne”.

Następnie, zbudowano stronę internetową, która będzie poszerzać informacje zawarte w przewodniku o dodatkowe obiekty i sylwetki architektów. W projekcie przewidziano również otwarte dyskusje, do udziału w których zostali zaproszeni wybitni specjaliści m.in. dr hab. Jakub Lewicki, prof. UKSW – znawca architektury modernizmu, Anna Syska – architekt ze Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Jarosław Kaczmarczyk – przewodnik PTTK z Gdyni, oraz Marcin Stachowiak – twórca bloga o poznańskim modernizmie. Projekt „Białostocka architektura modernizmu” został zrealizowany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku i dofinansowany ze środków budżetu miasta Białegostoku.

Poniżej prezentujemy listę budynków, które można obejrzeć na TRASIE 1:

 1. Poczta Dworcowa, ul. Kolejowa 15
 2. Galeriowiec, ul. Bohaterów Monte Cassino 5 i 5A
 3. Spodki, ul. Św. Rocha 14
 4. Kościół św. Rocha, ul. Abramowicza 1
 5. Drewniana willa, ul. Artyleryjska 2/5
 6. Pawilon meblowy Domus, Al. Piłsudskiego 6/1
 7. Blok mieszkalny, al. Piłsudskiego 38

Agtnieszka Ochenkowska

przeczytaj rowniez
Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Sebastian Wicher
Data publikacji: 19.08.2014 10:11
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.