Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Holandii? Niezwykły Faralda NDSM Crane Hotel w Amsterdamie

  • Komentarze

Wnętrze łazienki w Hotelu Crane w Amsterdamie

Wnętrze hotelowej łazienki. Ekskluzywne lustro i umywalka ukazują, że jest to pięciogwiazdkowy hotel

Fot: Villeroy & Boch
  • Wnętrze łazienki z luksusową wanną
  • Wnętrze sypialni z luksusowym łożem i złotymi poduszkami
  • Kolejne wnętrze sypialniane, tym razem bardziej nowoczesne
  • Dźwig, który posłużył jako rama konstrukcyjna hotelu

Hotel na szczycie żurawia? Wakacje w pełni, upał i nagrzana słońcem przestrzeń miejska pobudza do decyzji o podróży, najlepiej dalekiej. Podpowiadamy: jedź do Holandii i zobacz niezwykły Faralda NDSM Crane Hotel w Amsterdamie! GALERIA

Co zobaczyć w Holandii?

O tym co zobaczyć w Holandii pisaliśmy niedawno w artkule o niezwykłej metamorfozie dawnej kaplicy. Opisane już przez nas holenderskie Muzeum w Schiedam z zabytkową kaplicą przyciąga wielu turystów. Teraz jednak wybierzemy się do stolicy Holandii – Amsterdamu. Oprócz niezwykłych przykładów współczesnej architektury można tam zobaczyć hotel, który znajduje się na szczycie żurawia. Jednocześnie trzeba przyznać, że zatrzymanie się w budynku Faralda NDSM Crane Hotel to propozycja dla tych, których stać na poważniejszy wydatek - i nie mają lęku wysokości. Hotel, znajdujący się 50 metrów nad ziemią, jest bowiem pięciogwiazdkowy i znajduje się w samym centrum miasta.

Jak powstawał Faralda NDSM Crane Hotel

Pomysł hotelu Faralda NDSM Crane Hotel powstał podczas spaceru. Podobno znany architekt Edwin Kornmann Rudi spacerował po północnymAmsterdamie w poszukiwaniu inspiracji oraz powodowany chęcią ucieczki od zgiełku. Zachwycił się wówczas potencjałem zabytkowego żurawia, na którego szczycie wyobraził sobie... pokoje dla najbardziej wymagających gości hotelowych. Marzenie szybko przeszło w czyn. Przez trzy lata pod okiem konserwatorów zabytków ogromny dźwig zmieniał się w pięciogwiazdkowy Faralda NDSM Crane Hotel. Zwiedzanie hotelu warto zacząć od podziwiania panoramy Amsterdamu z licznych tarasów.

Architektura wnętrz: mieszkanie na szczycie żurawia

Projekt hotelu przygotowała pracownia architektoniczna IAA Architect. Efekty pracy są zdumiewające. Na szczycie dźwigu wybudowano trzy eleganckie apartamenty: Mystique Suite, Secret Suite oraz Free Spirit Suite. Każdy z nich ma swój własny, oryginalny styl, co widać nie tylko w architekturze wnętrz pomieszczeń, lecz także przylegających do nich łazienek. Uwagę zwraca poza tym kabina kontrolna dźwigu przekształcona w jeden z pokoi, a także ekskluzywna wanna z hydromasażem, zamontowana na ostatnim piętrze hotelu – prawdziwy relaks na wysokościach! Poza tym hotel na żurawiu doskonale wpisuje się w krajobraz Amsterdamu. Jest on swego rodzaju ekstrawagancją, co nie wyklucza faktu, że został zaprojektowany z myślą o wygodzie klientów. Trzeba również podkreślić, ze przy aranżacji wnętrz hotelu korzystano z pomocy producentów znanych i ekskluzywnych marek.
Wydaje się jednak, że  Faralda NDSM Crane Hotel jest mniej elegancki niż ekskluzywny, pięciogwiazdkowy The Gritti Hotel w Wenecji, o którym niedawno pisaliśmy. Porównaj zdjęcia wnętrz w obu hotelach i przekonaj się sam.

 

Agnieszka Ochenkowska

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.