archirama.pl

Co zobaczyć w Holandii? Niezwykły Faralda NDSM Crane Hotel w Amsterdamie

Hotel na szczycie żurawia? Wakacje w pełni, upał i nagrzana słońcem przestrzeń miejska pobudza do decyzji o podróży, najlepiej dalekiej. Podpowiadamy: jedź do Holandii i zobacz niezwykły Faralda NDSM Crane Hotel w Amsterdamie! GALERIA

Wnętrze łazienki w Hotelu Crane w Amsterdamie

Wnętrze hotelowej łazienki. Ekskluzywne lustro i umywalka ukazują, że jest to pięciogwiazdkowy hotel

Fot: Villeroy & Boch

Co zobaczyć w Holandii?

O tym co zobaczyć w Holandii pisaliśmy niedawno w artkule o niezwykłej metamorfozie dawnej kaplicy. Opisane już przez nas holenderskie Muzeum w Schiedam z zabytkową kaplicą przyciąga wielu turystów. Teraz jednak wybierzemy się do stolicy Holandii – Amsterdamu. Oprócz niezwykłych przykładów współczesnej architektury można tam zobaczyć hotel, który znajduje się na szczycie żurawia. Jednocześnie trzeba przyznać, że zatrzymanie się w budynku Faralda NDSM Crane Hotel to propozycja dla tych, których stać na poważniejszy wydatek - i nie mają lęku wysokości. Hotel, znajdujący się 50 metrów nad ziemią, jest bowiem pięciogwiazdkowy i znajduje się w samym centrum miasta.

Jak powstawał Faralda NDSM Crane Hotel

Pomysł hotelu Faralda NDSM Crane Hotel powstał podczas spaceru. Podobno znany architekt Edwin Kornmann Rudi spacerował po północnymAmsterdamie w poszukiwaniu inspiracji oraz powodowany chęcią ucieczki od zgiełku. Zachwycił się wówczas potencjałem zabytkowego żurawia, na którego szczycie wyobraził sobie... pokoje dla najbardziej wymagających gości hotelowych. Marzenie szybko przeszło w czyn. Przez trzy lata pod okiem konserwatorów zabytków ogromny dźwig zmieniał się w pięciogwiazdkowy Faralda NDSM Crane Hotel. Zwiedzanie hotelu warto zacząć od podziwiania panoramy Amsterdamu z licznych tarasów.

Architektura wnętrz: mieszkanie na szczycie żurawia

Projekt hotelu przygotowała pracownia architektoniczna IAA Architect. Efekty pracy są zdumiewające. Na szczycie dźwigu wybudowano trzy eleganckie apartamenty: Mystique Suite, Secret Suite oraz Free Spirit Suite. Każdy z nich ma swój własny, oryginalny styl, co widać nie tylko w architekturze wnętrz pomieszczeń, lecz także przylegających do nich łazienek. Uwagę zwraca poza tym kabina kontrolna dźwigu przekształcona w jeden z pokoi, a także ekskluzywna wanna z hydromasażem, zamontowana na ostatnim piętrze hotelu – prawdziwy relaks na wysokościach! Poza tym hotel na żurawiu doskonale wpisuje się w krajobraz Amsterdamu. Jest on swego rodzaju ekstrawagancją, co nie wyklucza faktu, że został zaprojektowany z myślą o wygodzie klientów. Trzeba również podkreślić, ze przy aranżacji wnętrz hotelu korzystano z pomocy producentów znanych i ekskluzywnych marek.
Wydaje się jednak, że  Faralda NDSM Crane Hotel jest mniej elegancki niż ekskluzywny, pięciogwiazdkowy The Gritti Hotel w Wenecji, o którym niedawno pisaliśmy. Porównaj zdjęcia wnętrz w obu hotelach i przekonaj się sam.

 

Agnieszka Ochenkowska

Autor: Villeroy & Boch
Zdjęcia: Villeroy & Boch
Data publikacji: 13.08.2014 13:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!