Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Londynie- dom w wieży ciśnień

Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć

 • Komentarze

Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć

Co zobaczyć w Londynie. W dzielnicy Kennington w Londynie odrestaurowano wiktoriańską, zabytkową wieżę ciśnień i wkomponowano w nią dom mieszkalny. The Water Tower to przykład adaptacji zabytku do wymogów współczesności. 

Fot: PanoramaAH!/Glazing Fusion/Homedsgn.com
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć
 • Co zobaczyć w Londynie. Zobaczcie architekturę nowoczesnego domu w wieży ciśnień. The Water Tower- galeria zdjęć

Co zobaczyć w Londynie. Luksusowy dom w wieży ciśnień. Zobaczcie jak architekci przystosowali zabytkową bryłę do wymogów współczesnej architektury. Galeria zdjęć

Co zobaczyć w Londynie. W dzielnicy Kennington w Londynie odrestaurowano wiktoriańską, zabytkową wieżę ciśnień i wkomponowano w nią dom mieszkalny. The Water Tower to przykład adaptacji zabytku do wymogów współczesności. W wyniku renowacji i rozbudowy 150-letniej wieży ciśnień powstała luksusowa, wysoka na 9 pięter bryła domu z widokiem na centrum Londynu. Autorami projektu domu w wieży ciśnień są architekci Leigh Osoborne i Graham Voce .

Co zobaczyć w Londynie: bryła z widokiem na Londyn

Projekt architektury luksusowego domu mieszkalnego w XIX-wiecznej wieży, wpisanej do rejestru zabytków powstał dzięki prywatnym inwestorom. Duże wrażenie robi niesamowity 360-stopniowy widok  na centralne dzielnice Londynu. Stworzenie takiego projektu było trudnym zadaniem tym bardziej, że właściciele zaplanowali budowę dwóch dodatkowych przybudówek: wysokiej na 6 pięter wieży, połączonej z oryginalną częścią budowli przeszkleniami oraz dodatkowej przestrzeni mieszkalnej w kształcie zbliżonym do sześcianu. Ponadto w inwestycji wykorzystano duże przesuwne okna, wykonane na specjalne zamówienie inwestora.

Co zobaczyć w Londynie: nowa inwestycja to połączenie zabytkowej i współczesnej architektury

Co zobaczyć w Londynie. Zabytkowa wieża ciśnień, wysoka na99 stópmieści się w północno-zachodnim Londynie. Została wybudowana w 1877 roku. W swojej historii wieża pełniła m.in. rolę lokalnego przytułku i szpitala. Kiedy w 2008 roku wieża została zakupiona przez jej obecnych właścicieli stała się opuszczonym miejscem i wymagała generalnego remontu. Pozwolenie na wbudowanie w wieże domu mieszkalnego wymagało od inwestorów dostosowania się do wymagań konserwatora zabytków, m.in. odrestaurowanie łuków okiennych, zachowanie kamiennej klatki schodowej oraz oryginalnego wyglądu żeliwnego zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Prace nad rewitalizacją trwały od lutego do października 2012 roku.

Co zobaczyć w Londynie: współczesna architektura Londynu

Co zobaczyć w Londynie. Zabytkowa wieża składa się z 7 poziomów, na których zostało rozmieszczonych kilka sypialni, w tym jedna 2-poziomowa oraz siłownia. Dwie dodatkowe struktury, które zostały dobudowane, zostały z zabytkową wieżą połączone przez szereg szklanych tuneli. W nowej, nieco niższej i skromniejszej od oryginalnej 6- kondygnacyjnej wieży znalazło się miejsce na szyb windy, pomieszczenia gospodarcze oraz łazienki. Druga dobudówka to sześcian, znajdujący się u stóp wieży, nazwany przez właścicieli „kostką”. U jej podstaw powstał garaż, a na dwóch kolejnych piętrach – kuchnia, jadalnia oraz salon. O szczególnym charakterze tej części domu zadecydowały duże przesuwne okna, które w całości zastąpiły fasadę. Na płaskim dachu „kostki” powstał duży taras o powierzchni 36 mkw, z widokiem na Londyn.

Odrestaurowana wieża z panoramicznym widokiem

Przeszklenia wbudowanego domu pozwoliły wpuścić do budynku maksymalną ilość światła oraz zlikwidowały barierę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Łącznik między starą wieżą a jej młodszą częścią został w całości przeszklony. 28 paneli szklanych pokryło 85 mkw elewacji. Ponadto w dobudowanej do podstawy wieży „kostce” zainstalowano jedne z większych zestawów drzwi przesuwnych: każde z trzech skrzydeł miało wysokość prawie6 metrówi2 metryszerokości. Wysokie na dwa piętra drzwi całkowicie zastępujące fasadę bryły to w sumie 40 mkw szkła, nie wliczając dodatkowych podziałów jakie tworzą ramy okienne.

Co zobaczyć w Londynie: bryła jest przykładem jak ocalić zagrożoną architekturę

Odnowiona i rozbudowana wieża ciśnień jest dziś jednym z najciekawszych przykładów połączenia historycznej budowli ze współczesnym stylem i nowoczesną architekturą. To tym samym przykład jak ocalić zabytkowe bryły budynków przed unicestwieniem. Pomysł zastąpienia ścian ogromnymi szybami pozwolił uwydatnić kontrast między historyczną bryłą a jej współczesnymi dobudówkami. 

przeczytaj rowniez
 • Alpejski kryształ
  Alpejski kryształ

  Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard
  Mistrzowie fotografii architektury: Balthasar Burkhard

  Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej

 • Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter
  Mistrzowie fotografii architektury: Vera Lutter

  Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2000

  Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: PanoramaAH!/Glazing Fusion/Homedsgn.com
Data publikacji: 20.06.2013 11:51
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.