Co zobaczyć w Londynie. W dzielnicy Kennington w Londynie odrestaurowano wiktoriańską, zabytkową wieżę ciśnień i wkomponowano w nią dom mieszkalny. The Water Tower to przykład adaptacji zabytku do wymogów współczesności. W wyniku renowacji i rozbudowy 150-letniej wieży ciśnień powstała luksusowa, wysoka na 9 pięter bryła domu z widokiem na centrum Londynu. Autorami projektu domu w wieży ciśnień są architekci Leigh Osoborne i Graham Voce .
Co zobaczyć w Londynie: bryła z widokiem na Londyn
Projekt architektury luksusowego domu mieszkalnego w XIX-wiecznej wieży, wpisanej do rejestru zabytków powstał dzięki prywatnym inwestorom. Duże wrażenie robi niesamowity 360-stopniowy widok na centralne dzielnice Londynu. Stworzenie takiego projektu było trudnym zadaniem tym bardziej, że właściciele zaplanowali budowę dwóch dodatkowych przybudówek: wysokiej na 6 pięter wieży, połączonej z oryginalną częścią budowli przeszkleniami oraz dodatkowej przestrzeni mieszkalnej w kształcie zbliżonym do sześcianu. Ponadto w inwestycji wykorzystano duże przesuwne okna, wykonane na specjalne zamówienie inwestora.
Co zobaczyć w Londynie: nowa inwestycja to połączenie zabytkowej i współczesnej architektury
Co zobaczyć w Londynie. Zabytkowa wieża ciśnień, wysoka na99 stópmieści się w północno-zachodnim Londynie. Została wybudowana w 1877 roku. W swojej historii wieża pełniła m.in. rolę lokalnego przytułku i szpitala. Kiedy w 2008 roku wieża została zakupiona przez jej obecnych właścicieli stała się opuszczonym miejscem i wymagała generalnego remontu. Pozwolenie na wbudowanie w wieże domu mieszkalnego wymagało od inwestorów dostosowania się do wymagań konserwatora zabytków, m.in. odrestaurowanie łuków okiennych, zachowanie kamiennej klatki schodowej oraz oryginalnego wyglądu żeliwnego zbiornika na szczycie wieży ciśnień. Prace nad rewitalizacją trwały od lutego do października 2012 roku.
Co zobaczyć w Londynie: współczesna architektura Londynu
Co zobaczyć w Londynie. Zabytkowa wieża składa się z 7 poziomów, na których zostało rozmieszczonych kilka sypialni, w tym jedna 2-poziomowa oraz siłownia. Dwie dodatkowe struktury, które zostały dobudowane, zostały z zabytkową wieżą połączone przez szereg szklanych tuneli. W nowej, nieco niższej i skromniejszej od oryginalnej 6- kondygnacyjnej wieży znalazło się miejsce na szyb windy, pomieszczenia gospodarcze oraz łazienki. Druga dobudówka to sześcian, znajdujący się u stóp wieży, nazwany przez właścicieli „kostką”. U jej podstaw powstał garaż, a na dwóch kolejnych piętrach – kuchnia, jadalnia oraz salon. O szczególnym charakterze tej części domu zadecydowały duże przesuwne okna, które w całości zastąpiły fasadę. Na płaskim dachu „kostki” powstał duży taras o powierzchni 36 mkw, z widokiem na Londyn.
Odrestaurowana wieża z panoramicznym widokiem
Przeszklenia wbudowanego domu pozwoliły wpuścić do budynku maksymalną ilość światła oraz zlikwidowały barierę pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Łącznik między starą wieżą a jej młodszą częścią został w całości przeszklony. 28 paneli szklanych pokryło 85 mkw elewacji. Ponadto w dobudowanej do podstawy wieży „kostce” zainstalowano jedne z większych zestawów drzwi przesuwnych: każde z trzech skrzydeł miało wysokość prawie6 metrówi2 metryszerokości. Wysokie na dwa piętra drzwi całkowicie zastępujące fasadę bryły to w sumie 40 mkw szkła, nie wliczając dodatkowych podziałów jakie tworzą ramy okienne.
Co zobaczyć w Londynie: bryła jest przykładem jak ocalić zagrożoną architekturę
Odnowiona i rozbudowana wieża ciśnień jest dziś jednym z najciekawszych przykładów połączenia historycznej budowli ze współczesnym stylem i nowoczesną architekturą. To tym samym przykład jak ocalić zabytkowe bryły budynków przed unicestwieniem. Pomysł zastąpienia ścian ogromnymi szybami pozwolił uwydatnić kontrast między historyczną bryłą a jej współczesnymi dobudówkami.