- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Centrum Architektury zaprasza na kiermasz ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Modernistyczne wizje miast Le Corbusiera ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza ...
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze ...
- ARCHITEKTURA: Grzegorz Piątek rezygnuje z pracy ...
Mieszkańcy Lublina mogą cieszyć się zarówno wieloma przykładami zabytkowej architektury, jak i współczesnym budownictwem. Ostatnio na obrzeżach Lublina powstają nowoczesne markety i centra handlowe, natomiast Stare Miasto nadal czaruje swoim urokiem.
Plac litewski w centrum Lublina
Zwiedzanie Lublina zaczniemy od centrum miasta i reprezentacyjnego placu, przy którym wnosi się wiele zabytkowych budynków. Na placu Litewskim, który znajduje się w centrum Lublina, wznosi się przede wszystkim monument upamiętniający zawarcie przez Polskę i Litwę tzw. unii lubelskiej.
Na placu litewskim obozowała szlachta podczas obrad sejmu lubelskiego. W XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica postawiono tam żeliwny obelisk upamiętniający unię. Polska i Litwa zostały przestawione na monumencie jako dwie piękne kobiety, które podają sobie ręce. W 2004 roku lublinianie świętowali pod tym pomnikiem przyjęcie Polski do Unii Europejskiej.
Pałac Lubomirskich i Czartoryskich
Na Placu Litewskim są także inne zabytki, które warto zobaczyć. Bryła Pałacu Lubomirskich, która znajduje przy placu, została wybudowana w stylu barokowym. Pałac ten nazywa się także poradziwiłłowskim Budynek remontowano w XIX wieku, natomiast po wojnie stał się on własnością Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej. Obecnie znajduje się tam Wydział Politologii tego uniwersytetu. Niedaleko wznosi się bryła kolejnego pałacu, wybudowanego również w stylu barokowym, tzw. Pałacu Czartoryskich.
Ogród Saski w Lublinie
Co ciekawe nie tylko w Warszawie znajduje się Ogród Saski. Lublin również posiada podobny park miejski, zaprojektowany prze inżyniera Feliksa Bieczyńskiego na wzór warszawskiego, w stylu angielskim. Pod koniec XIX wieku postawiono tu ozdobne ogrodzenie z bramą i domkiem odźwiernego – specjalnym budynkiem przy wejściu, w którym dziś znajduje się m.in. piekarnia. Ogród ma około 12 hektarów i jest wpisany do rejestru zabytków. W jego południowej części rośnie biała topola o obwodzie 610 cm uznana w 1997 roku za pomnik przyrody.
Teatr im. Juliusza Osterwy
Został założony w 1921 roku jako teatr miejski. Pierwszym dyrektorem teatru był Józef Grodnicki, to właśnie za jego kadencji na deskach teatru występował Juliusz Osterwa. Dyrektorem teatru jest Krzysztof Torończyk, a teatr nastawiony jest głównie na młodego odbiorcę i popularne sztuki. Obok adaptacji dzieł polskich autorów, pojawiają się tu także adaptacje dzieł polskich dramaturgów (m.in. Kąpielisko Ostrów i Sarmacja Pawła Huelle).
Teatr Stary w Lublinie
To najstarszy po krakowskim Teatrze Starym, zachowany budynek teatralny w Polsce. Bryła budynku znajduje się w granicach Starego Miasta, została wzniesiona w stylu klasycystycznym, na fasadzie budynku umieszczono rzeźby masek i gryfów. Pierwotnie budynek teatru miał cztery pietra i nie był podpiwniczony. Po przebudowie, która zakończyła się w 2012 roku zyskał dwie nowe kondygnacje, m.in. podpiwniczenie mieszczące magazyny oraz zaplecze sanitarne. Po przebudowie w budynku teatru znajduje się 165 miejsc siedzących.
Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury
To budynek oddany do użytku w 2013 roku i przykład współczesnej architektury Lublina. Autorem projektu jest doktor inżynier Jan Wrana. Architekt podkreśla inspiracje twórczością Le Corbusiera. Jak podkreśla, starał się połączyć architekturę modernizmu i postmodernizmu. Powstała bryła typowa dla polskiego budownictwa lat 90. Architektura wnętrz zasługuje jednak na większą uwagę, niż elewacja. Budynek został zaprojektowany tak, by studenci architektury którzy będą się w nim uczyć, mogli to robić poprzez samo patrzenie na budynek. W tym celu odsłonięto w nim konstrukcje stropów. Centrum wywołało wiele krytycznych głosów na temat pozornej nowoczesności budynku.Warto przekonać się samemu jak wygląda ta współczesna architektura Lublina.
Grand Hotel Lublinianka
Jeśli nie wiesz gdzie zatrzymać się w Lublinie, warto przyjrzeć się ofercie najpopularniejszego hotelu w tym mieście. Grand Hotel Lublinianka to 4-gwiazdkowy, eklektyczny budynek, który został odnowiony i luksusowo wyposażony. Można tam zobaczyć barokową kopułę i klasycystyczną kolumnadę, umieszczoną na dużym balkonie. Współcześnie w ofercie hotelu znajdują się 72 pokoje i apartamenty, sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia i bar oraz salon odnowy biologicznej. W pokojach znajdują się tradycyjne, ciemnobrązowe meble. Łazienki są natomiast wykończone marmurem i mają podgrzewaną podłogę.
Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat zabytków w Lublinie, zajrzyjcie tutaj.

-
Kiermasz BAZARCH to 4. edycja targów książek o architekturze przygotowana przez warszawską fundację Centrum Architektury. W tym roku odbędzie się w sobotę, 13 grudnia w PAŃSTWOMIASTO więcej
-
Już w połowie listopada Centrum Architektury wydaje „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki" autorstwa Jane Jacobs – publicystki i zaangażowanej aktywistki miejskiej. Po raz pierwszy przełomowa książka o architekturze, urbanistyce i życiu miast ukarze się języku polskim. Publikacja porusza m. in. ideologię Le Corbusiera i praktykę modernistycznego planowania przestrzennego miast więcej
-
Niedawno pisaliśmy o historii architektury Warszawy w formie książki, a dokładniej atlasu architektury, który niedawno wydała fundacja Centrum Architektury. W czwartek 24 lipca 2014 odbyła się premiera. Zobaczcie zdjęcia! więcej
-
Historia architektury Warszawy jest jednym z wielu tematów, których podejmuje się, założona w 2011 roku, fundacja Centrum Architektury. Inicjatywa zorganizowana została po to by „zarażać” nieprofesjonalistów wartością jaka płynie z architektury, która jest, przede wszystkim sztuką więcej

- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Centrum Architektury zaprasza na kiermasz BAZARCH – targi książki o architekturze
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Modernistyczne wizje miast Le Corbusiera i współczesne problemy urbanistyki. Polska premiera książki Jane Jacobs
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: ŻOL. Ilustrowanego atlasu architektury Żoliborza – zobacz zdjęcia z premiery książki i przyjdź na spotkanie z autorami!
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Z cyklu książki o architekturze Warszawy: „ŻOL. Ilustrowany atlas architektury Żoliborza”
- ARCHITEKTURA: Grzegorz Piątek rezygnuje z pracy w ekipie Hanny Gronkiewicz-Waltz