Architektura
ARCHITEKTURA
Co zobaczyć w Lublinie? Zabytki i współczesna architektura (cd.)

Co zobaczyć w Lublinie? Zabytki i współczesna architektura (cd.)

  • Komentarze

Wąskie uliczki Starego Miasta w Lublinie. Widok na Kościół Dominikanów

Wąskie uliczki Starego Miasta w Lublinie. Widok na Kościół Dominikanów

Fot: Szater / Wikimedia Commons

Przedstawiamy kolejny przewodnik po Lublinie z najbardziej charakterystycznymi punktami, współczesną architekturą i zabytkami oraz podpowiadamy, co warto zobaczyć w Lublinie! GALERIA

Mieszkańcy Lublina mogą cieszyć się zarówno wieloma przykładami zabytkowej architektury, jak i współczesnym budownictwem. Ostatnio na obrzeżach Lublina powstają nowoczesne markety i centra handlowe, natomiast Stare Miasto nadal czaruje swoim urokiem.

Plac litewski w centrum Lublina

Zwiedzanie Lublina zaczniemy od centrum miasta i reprezentacyjnego placu, przy którym wnosi się wiele zabytkowych budynków. Na placu Litewskim, który znajduje się w centrum Lublina, wznosi się przede wszystkim monument upamiętniający zawarcie przez Polskę i Litwę tzw. unii lubelskiej.

Na placu litewskim obozowała szlachta podczas obrad sejmu lubelskiego. W XIX wieku z inicjatywy Stanisława Staszica postawiono tam żeliwny obelisk upamiętniający unię. Polska i Litwa zostały przestawione na monumencie jako dwie piękne kobiety, które podają sobie ręce. W 2004 roku lublinianie świętowali pod tym pomnikiem przyjęcie Polski do Unii Europejskiej.

Pałac Lubomirskich i Czartoryskich

Na Placu Litewskim są także inne zabytki, które warto zobaczyć. Bryła Pałacu Lubomirskich, która znajduje przy placu, została wybudowana w stylu barokowym. Pałac ten nazywa się także poradziwiłłowskim Budynek remontowano w XIX wieku, natomiast po wojnie stał się on własnością Uniwersytetu im. Marii Curie – Skłodowskiej. Obecnie znajduje się tam Wydział Politologii tego uniwersytetu. Niedaleko wznosi się bryła kolejnego pałacu, wybudowanego również w stylu barokowym, tzw. Pałacu Czartoryskich.

Ogród Saski w Lublinie

Co ciekawe nie tylko w Warszawie znajduje się Ogród Saski. Lublin również posiada podobny park miejski, zaprojektowany prze inżyniera Feliksa Bieczyńskiego na wzór warszawskiego, w stylu angielskim. Pod koniec XIX wieku postawiono tu ozdobne ogrodzenie z bramą i domkiem odźwiernego – specjalnym budynkiem przy wejściu, w którym dziś znajduje się m.in. piekarnia. Ogród ma około 12 hektarów i jest wpisany do rejestru zabytków. W jego południowej części rośnie biała topola  o obwodzie 610 cm uznana w 1997 roku za pomnik przyrody.

Teatr im. Juliusza Osterwy

Został założony w 1921 roku jako teatr miejski. Pierwszym dyrektorem teatru był Józef Grodnicki, to właśnie za jego kadencji na deskach teatru występował Juliusz Osterwa. Dyrektorem teatru jest Krzysztof Torończyk, a teatr nastawiony jest głównie na młodego odbiorcę i popularne sztuki. Obok adaptacji dzieł polskich autorów, pojawiają się tu także adaptacje dzieł polskich dramaturgów (m.in. Kąpielisko Ostrów i Sarmacja Pawła Huelle).

Teatr Stary w Lublinie

To najstarszy po krakowskim Teatrze Starym, zachowany budynek teatralny w Polsce. Bryła budynku znajduje się w granicach Starego Miasta, została wzniesiona w stylu klasycystycznym, na fasadzie budynku umieszczono rzeźby masek i gryfów. Pierwotnie budynek teatru miał cztery pietra i nie był podpiwniczony. Po przebudowie, która zakończyła się w 2012 roku zyskał dwie nowe kondygnacje, m.in. podpiwniczenie mieszczące magazyny oraz zaplecze sanitarne. Po przebudowie w budynku teatru znajduje się 165 miejsc siedzących.

Wschodnie Innowacyjne Centrum Architektury

To budynek oddany do użytku w 2013 roku i przykład współczesnej architektury Lublina. Autorem projektu jest doktor inżynier Jan Wrana. Architekt podkreśla inspiracje twórczością Le Corbusiera. Jak podkreśla, starał się połączyć architekturę modernizmu i postmodernizmu. Powstała bryła typowa dla polskiego budownictwa lat 90. Architektura wnętrz zasługuje jednak na większą uwagę, niż elewacja. Budynek został zaprojektowany tak, by studenci architektury którzy będą się w nim uczyć, mogli to robić poprzez samo patrzenie na budynek. W tym celu odsłonięto w nim konstrukcje stropów. Centrum wywołało wiele krytycznych głosów na temat pozornej nowoczesności budynku.Warto przekonać się samemu jak wygląda ta współczesna architektura Lublina.

Grand Hotel Lublinianka

Jeśli nie wiesz gdzie zatrzymać się w Lublinie, warto przyjrzeć się ofercie najpopularniejszego hotelu w tym mieście. Grand Hotel Lublinianka to 4-gwiazdkowy, eklektyczny budynek, który został odnowiony i luksusowo wyposażony. Można tam zobaczyć barokową kopułę i klasycystyczną kolumnadę, umieszczoną na dużym balkonie. Współcześnie w ofercie hotelu znajdują się 72 pokoje i apartamenty, sale konferencyjne, restauracja, kawiarnia i bar oraz salon odnowy biologicznej. W pokojach znajdują się tradycyjne, ciemnobrązowe meble. Łazienki są natomiast wykończone marmurem i mają podgrzewaną podłogę.

Jeśli chcecie przeczytać więcej na temat zabytków w Lublinie, zajrzyjcie tutaj.przeczytaj rowniez
Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: Szater / Wikimedia Commons
Data publikacji: 26.09.2014 13:16
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.