archirama.pl

Co zobaczyć w Marsylii. Architektura nowoczesna. Villa Méditerranée w Marsylii to niezwykła bryła. Zobacz wspaniałe zdjęcia!

Cozobaczyć w Marsylii. Niesamowita bryła budynku to także nietypowa konstrukcja. Budynek miał tworzyć połączenie z morzem. Podoba wam się taka architektura? Zobacz jak buduje się w Marsylii. 

Basen przed budynkiem to jest element łączenia architektury z morzem

Basen przed budynkiem to jest element łączenia architektury z morzem

Fot: Carlo Alberto Mari

Co zobaczyć w Marsyli. Villa Méditerranée to architektura powstająca w Marsylii w związku z pełnioną przez miasto rolą Europejskiej Stolicy Kultury 2013. Architektem tego założenia jest Stefano Boeri, który swój projekt określa jako budynek między niebem a morzem. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2010 roku. Villa Méditerranée pełni rolę Międzynarodowego centrum dialogu. 

Co zobaczyć w Marsyli: architektura Villa Méditerranée

Architekt zaprojektował obiekt, który ma stanowić połączenie między morzem a niebem. Stąd po pierwsze wybudowanie architektury wysokiej na 40 metrów nad poziom morza, ale także blisko 3 metrów pod poziomem morza, co przy tak bliskiej odległości do nabrzeża jest niezwykle trudne.

>> Zobacz nasz przewodnik po Marsylii!

Co zobaczyć w Marsyli. W budynku zaprojektowano między innymi przestrzeń ekspozycyjną, część galerii stanowi podwodna ekspozycję. Połączenie morza z budynkiem widać na parterze przed wejściem, gdzie znajduje się duży basen. Popularny CEREM ma być miejscem, które będzie nawiązywać do historii państw Morza Śródziemnego. Dodatkowo w budynku znajduje się niewielki teatr, a z górnych kondygnacji, zawieszonych na powierzchnią basenu można podziwiać niesamowite widoki. 

Co zobaczyć w Marsyli: nietypowa konstrukcja

Co zobaczyć w Marsyli. Budynek zapewne wymagał również nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, które utrzymały by kilkumetrowy nawis nad powierzchnią ziemi. Brak widocznej konstrukcji świadczy tylko o niewiarygodnie mocnych zbrojeniu stropów. Może to właśnie przez duże wymagania konstrukcyjne, budowa Villa Méditerranée pochłonęła aż 70 mln euro. Zamontowane w części nawisu okna, maja kształt panoramiczny co ogranicza nasze pole widzenia do tych elementów, na które architekt chciał zwrócić nasza uwagę.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Carlo Alberto Mari
Data publikacji: 4.07.2013 09:46

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!