archirama.pl

Co zobaczyć w Mediolanie? MUMAC, czyli muzeum, które podnosi ciśnienie

Gdzie ekspres do kawy mógł doczekać się własnego muzeum? Efektowna bryła, współczesna architektura wnętrz i imponująca kolekcja – przewodnik po Mediolanie nie może pominąć tego wyjątkowego, nowego muzeum. Warto zobaczyć! GALERIA

MUMAC, czyli co zobaczyć w Mediolanie? Kawa i współczesna architektura

Muzeum ekspresów do kawy MUMAC w Mediolanie: design, współczesna architektura i kofeina

Fot: Materiały prasowe MUMAC, www.mumac.it

Twierdzenie, że ekspres do kawy jest szczytowym osiągnięciem ludzkiej cywilizacji jest może przesadzone, ale we Włoszech znajduje całkiem sporą grupę zwolenników. Kawa – narodowy napój, niebagatelnie wpływa na styl życia mieszkańców Italii. Potwierdza to otwarte w 2012 roku muzeum, szczycące się najbogatszą i najbardziej kompletną kolekcją ekspresów do kawy na świecie.

MUMAC, muzeum kawy i urządzeń używanych do jej perfekcyjnego przygotowywania, powstało w Mediolanie. Inwestorem była świętująca w 2012 roku stulecie firma Gruppo Cimbali, producent wszelkiej maści ekspresów i kawiarek. 

 

Bryła pełna energii

Elewacje budynku pokrywają czerwone, metalowe panele, a za falującymi ścianami ukryta została imponująca kolekcja. W MUMAC dowiedzieć się można wszystkiego o maszynach do kawy: obejrzeć „eksplodujący” setkami części ekspres, dziwnie kojarzący się z silnikiem Ferrari, bryły unikatowych i masowo produkowanych ekspresów. Na wystawie znalazło się przeszło 200 urządzeń, które dokumentują rozwój włoskiego designu przez cały XX wiek. Wśród projektantów tych maszyn nie brakuje zresztą twórców kojarzonych raczej z współczesną architekturą. Lista architektów jest długa, znaleźli się na niej między innymi Gio Ponti, Luigi Caccia Dominioni, Bruno Munari i Alberto Rosselli. Kolekcję uzupełnia specjalistyczne archiwum i oczywiście sklep ze wszystkim, co potrzebne do przygotowania kawy. Dla uzależnionych od kofeiny to obowiązkowy punkt na liście „co zobaczyć we Włoszech”.


Muzeum MUMAC, Museo della macchina per caffé
projekt: Arkispazio, Paolo Balzanelli, Valerio Cometti
realizacja: 2012
powierzchnia: 1800 mkw
lokalizacja: Via P. Neruda, 220082 Binasco Milano, Mediolan, Włochy

Zdjęcia: Materiały prasowe MUMAC, www.mumac.it
Data publikacji: 27.06.2014 11:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!