Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Nowym Jorku? World Trade Center Transit Hub

  • Komentarze

Nowy kompleks World Trade Center tchnie życie w zaniedbaną przestrzeń Dolnego Manhattanu!

Transportation hub jest dowodem na to, że możliwe jest połączenie funkcjonalności ze spektakularną architekturą. Został zaprojektowany przez światowej sławy architekta Santiago Calatravę

  • Santiago Calatrava i projekt węzła komunikacyjnego World Trade Center Transit Hub
  • Lustrzane bryły drapaczy chmur w Nowym Jorku i nowe centrum komunikacyjne

Stararchitekt Santiago Calatrava zaprojektował zintegrowany węzeł komunikacyjny World Trade Center Transit Hub; współczesna architektura będzie oprawą funkcjonalnego systemu transportowego, dzięki któremu łatwiej będzie zobaczyć odbudowane drapacze chmur


Co zobaczyć w Nowym Jorkku? Imponująca bryła dworca

Santiago Calatrava zaprojektował efektowną oprawę węzła przesiadkowego. Biała, rzeźbiarsko ukształtowana bryła ze wzniesionymi „skrzydłami” będzie trzecim pod względem wielkości centrum transportowym Nowego Jorku. Sercem tej bryły będzie hala o szerokości przeszło 91 metrów – prawdziwa współczesna katedra. Podobieństwo do wielkich świątyń wzmacnia też struktura z potężnymi żebrami. Stalowa konstrukcja to ponad 11 000 ton specjalnie ukształtowanych elementów.  
We wnętrzu ważne będzie światło. Nad halą znajdował się będzie otwieralny świetlik szczelinowy.  
Na terenie hali o łącznej powierzchni 41 806 mkw. powstaną między innymi punkty handlowe, należące do takich marek jak Apple, Hugo Boss i Disney.

To jest zintegrowany węzeł komunikacyjny!

Nowa bryła to przede wszystkim ważny punkt na komunikacuyjnej mapie Nowego Jorku. Budynek zaprojektowany przez Santiago Calatravę to trzecie pod względem rozmiarów centrum transportowe w mieście. Dzięki niemu do One World Trade Center dojechać będzie można metrem, na stacji łączy się aż 11 linii, albo szybką koleją PATH. Dogodne połączenie ułatwi też dojazd z terminala promów.
Bryła World Trade Center Transit Hub zostanie ukończona wiosną 2015.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.