Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć w Wiedniu? Współczesna architektura (cd).

  • Komentarze

Wieżowiec Millenium Tower w Wiedniu

Wieżowiec Millenium Tower w Wiedniu

Fot: Materiały ze strony internetowej Wikimedia Commons

Współczesna architektura stolicy Austrii wciąż zaskakuje. Tym razem przedstawiamy przewodnik po Wiedniu: TOP6 nowo powstałych budynków. GALERIA

Haas-hous

Dziwna bryła jakby z odzysku, która znajduje się w centrum Wiednia to nic innego jak postmodernistyczne centrum handlowe. Została zaprojektowana w 1985 roku, a wybudowana pięć lat później. Budynek zaprojektował bardzo znany austriacki projektant Hans Hollein, o którym więcej przeczytacie tutaj. Co do budynku Haas-hous to jest on usytuowany na placu świętego Szczepana i wzbudza spore kontrowersje, ponieważ swoją architekturą wyraźnie kontrastuje ze znajdująca się nieopodal klasyczną katedrą św. Szczepana.

Vienna Twin Tower

To wieżowiec, a raczej cały kompleks budynków współczesnej architektury, który znajduje się w Favoriten, dziesiątej dzielnicy Wiednia. Bliźniacze bryły są przeznaczone na apartamenty oraz powierzchnie biurowe do wynajęcia. Prace rozpoczęto w 1999 roku, a zakończono dwa lata później. Budynek jest warty obejrzenia, ponieważ ma aż 37 kondygnacji naziemnych i ponad 100 tysięcy mkw. powierzchni!  Poza tym we wnętrzu wieżowca znajduje się centrum konferencyjne oraz liczne kawiarnie i restauracje. Można tam też zaparkować samochód na jednym z tysiąca miejsc parkingowych.

UNIQA Tower

Kolejny fantastyczny drapacz chmur w Wiedniu, którego po prostu nie można przegapić! Znajduje się w  Leopoldstadt,  drugiej dzielnicy Wiednia. Warto go zobaczyć z powodu specjalnej fasady na elewacji, która jest podświetlona diodami LED. W nocy budynek świeci się różnymi kolorami, co zapewnia ponad 160 tysięcy zamontowanych na nim diod. Wieżowiec zaczęto budować w 2001 roku, a skończono trzy lata później. W budowę zainwestowano ponad 70 miliardów euro.

Kärntnerringhof

Nowoczesny budynek przeznaczony na powierzchnie biurowe znajduje się na reprezentacyjnym placu Ringstrasse w samym centrum Wiednia. Obejrzenie właśnie tego budynku, który zawiera oprócz biur także wspaniałe hotele i restauracje pierwszej klasy, jest niemal tak samo ważne jak wizyta w Wiedeńskiej Operze Narodowej! Można tam również zrobić zakupy w najbardziej luksusowej galerii handlowej w Wiedniu.

Hochaus Neve Donau

To jeden z najwyższych kompleksów mieszkalnych w Wiedniu. Został zaprojektowany przez architekta Harry’ego Seidlera. Został wybudowany w latach 1999-2002 i ma 33 kondygnacje, z czego 32 są przeznaczone do zamieszkania. Wysokość budynku to 120 metrów plus 30 metrów dołączonej do niego rzeźby z betonu. Na dolnych piętrach budynku znajdują się biura na wynajem, a pozostałe składają się dwupokojowych apartamentów mieszkalnych. Najwyższe piętra budynku zajmują dużo większe penthausy.

Millenium Tower

To kolejny wieżowiec w Wiedniu. Ma wysokość 202 metrów i 51 kondygnacji, co wcale nie oznacza, że jest najwyższym budynkiem w stolicy Austrii! O najwyższym wieżowcu, przykładzie współczesnej architektury, możecie przeczytać tutaj. Wieżowiec Millenium Tower został otwarty w 1999 roku.  Projektantami tej bryły byli: Gustav Peichl, Boris Podrecca i Rudolf  Weber. Bryła budynku składa się z kilku, połączonych ze sobą cylindrów.

Agnieszka Ochenkowska

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.