archirama.pl

Co zobaczyć w Wieliczce. Kopalnia Soli „Wieliczka” z nową atrakcją turystyczną

Co zobaczyć w Wieliczce. Kopalnia Soli „Wieliczka" wkrótce zyska nowa atrakcję. Turyści i kuracjusze będą mogli korzystać z tężni solankowej i podziwiać okoliczny krajobraz z wieży widokowej. Sprawdźcie ile będzie kosztowała cała inwestycja

Co zobaczyć w Wieliczce. Kopalnia Soli „Wieliczka” z nowa atrakcją turystyczną

Co zobaczyć w Wieliczce. Jedną z nowych atrakcji na terenie Kopalni Soli „Wieliczka" będzie tężnia solankowa. Bryła tężni będzie miała kształt zbliżony do elipsy o wymiarach około 53 metry na  69 metrów i powierzchnię 1.843 mkw. Konstrukcja tężnie w Kopalni Soli „Wieliczka" będzie drewniana.

Fot: materiały prasowe

Co zobaczyć w Wieliczce. Zabytkowa kopalnia Soli „Wieliczka" to jedna z najciekawszych polskich atrakcji. Co roku aby podziwiać komnaty w soli pod ziemie zjeżdżają tysiące turystów. Już w przyszłym roku odwiedzający Kopalnię Soli „Wieliczka" będą mogli korzystać w nowych atrakcji.

Co zobaczyć w Wieliczce: tężnia solankowa nową atrakcją Kopalni Soli „Wieliczka"

Co zobaczyć w Wieliczce. Jedną z nowych atrakcji na terenie Kopalni Soli „Wieliczka" będzie tężnia solankowa. Bryła tężni będzie miała kształt zbliżony do elipsy o wymiarach około 53 metry na  69 metrów i powierzchnię 1.843 mkw. Konstrukcja tężnie w Kopalni Soli „Wieliczka" będzie drewniana.

Co zobaczyć w Wieliczce: wieża widokowa

Co zobaczyć w Wieliczce. Koleją atrakcją, która ma przyciągnąć do Kopalni Soli „Wieliczka" turystów będzie elementem tężni w postaci wieży widokowej. Wysoka na 22,5 metra, ośmiokątna bryła skrywać będzie także cała maszynownię tężni w Wieliczce. Jednak jej największa atrakcją będzie piękny widok na okoliczny krajobraz.

Co zobaczyć w Wieliczce – tężnia zlokalizowana w Parku Kingi

Co zobaczyć w Wieliczce: Tężnia powstanie w Parku Kingi na terenie Kopalni Soli „Wieliczka". Dzięki takiej lokalizacji obiekt w będzie łatwo dostępny  zarówno dla turystów jak i kuracjuszy. Obiekt zaprojektowała niemiecka firma Gradpol Gradierwerksbau Gmbh w wybuduje Skanska, która zrealizuje także niezbędne do funkcjonowania obiektu uzbrojenie terenu (sieć wody pitnej, rurociąg wody solankowej, kanalizację deszczową, sieć energetyczną) oraz jego oświetlenie. Tężnia będzie oczywiście dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wokół obiektu powstaną elementy małej architektury, czyli ławki, kosze na śmieci, gabloty na wystawy tematyczne. Alejki otaczające tężnię zostaną oświetlone w taki sposób, żeby podkreślały charakterystyczne punkty zagospodarowania terenu oraz prezentowane rzeźby. Po wybudowaniu tężni Kopalni Soli „Wieliczka" firma przez kolejne 3 lata, czyli do 2017 roku będzie prowadzić bieżący serwis obiektu.

Kolejna atrakcja kopalni

Co zobaczyć w Wieliczce:. Tężnia na terenie Kopalni Soli „Wieliczka" będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną. Wieża widokowa o wysokości 22,5 metra będzie najwyższym punktem dostępnym dla turystów. Projekt tężni z wieżą widokową wchodzącą w bryłę obiektu nawiązuje do nieistniejących już chłodni kominowych.

Co zobaczyć w Wieliczce. Kopalnia Soli Wieliczka – klasa UNESCO

Co zobaczyć w Wieliczce. Kopalnia Soli „Wieliczka" jest jednym z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej w Polsce. Każdego roku Kopalnię Soli „Wieliczka" odwiedza przeszło milion turystów z całego świata. Kopalnię soli „Wieliczka" w 1978 roku wpisano jako jeden z pierwszych dwunastu obiektów w Polsce na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Warto wiedzieć, że Kopalnia Soli „Wieliczka" to nie tylko niezwykła atrakcja turystyczna, ale także najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo, liczące ponad 700 lat. Poza gałęzią turystyczną, Kopalnia Soli „Wieliczka" działa także jako uzdrowisko, prowadząc działalność leczniczą w podziemnych wyrobiskach górniczych, gdzie  wykorzystuje do leczenia unikatowy mikroklimat.

Sprawdź co zobaczyć w Krakowie

Co zobaczyć w Wieliczce. Ile będzie kosztowała budowa tężni w Kopalni Soli Wieliczka

Wartość inwestycji tężni w Kopalni Soli „Wieliczka" to 8,4 mln zł. Tężnia solankowa będzie gotowa już w sierpniu 2014 roku.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 8.08.2013 11:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!