„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Architektura
ARCHITEKTURA

Co zobaczyć we Lwowie? Katedra ormiańska

 • Komentarze

Katedra ormiańska we Lwowie. Architektura wnętrz

Katedra ormiańska we Lwowie, wnętrze

Fot: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe
 • Katedra ormiańska we Lwowie. Architektura wnętrz
 • Bryła katedry ormiańskiej we Lwowie
 • Katedra ormiańska we Lwowie, polichromie. Co zobaczyć?
 • Architektura wnętrz katedry ormiańskiej we Lwowie. Mozaiki
 • Detal dekoracji. Architektura wnętrz katedry we Lwowie

Armeńska świątynia z secesyjnym wnętrzem. Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje wystawę poświeconą niezwykłemu zabytkowi, katedrze ormiańskiej we Lwowie

Miasto łamigłówka

Lwów przez wieki był miastem zamieszkiwanym przez przedstawicieli wielu nacji. Żyli w nim Polacy, Rusini, Litwini, Niemcy, Żydzi, Tatarzy – lista jest długa. Jedną z ważnych mniejszości byli Ormianie, tradycyjnie zajmujący się handlem i rzemiosłem. O ich zamożności i roli świadczyła lwowska świątynia. Najstarsza część istniejącego do dziś budynku wybudowana została w połowie XIV wieku według projektu Doringa, budowniczego pochodzącego prawdopodobnie z Włoch.

Lwowska katedra wybudowana została na wzór świątyń z macierzystej Armenii, choć w jej formie odnajduje się też wpływy perskie i bizantyjskie. Świątynie wielokrotnie przebudowywano i remontowano, a dla jej obecnego stanu decydująca okazała się modernizacja rozpoczęta w 1902 roku. Skomplikowana mozaika katedry zyskała nowe elementy. Dekoracje przygotowali znani secesyjni artyści, w tym Józef Mehoffer, a także malarze realiści. Prace toczyły się przez kolejne dekady i zakończyły w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Podczas wojny katedra nie została zniszczona, ale po zakończeniu walk odebrano ją kościołowi ormiańskiemu. W ZSRR budynek przestał być świątynią, przekształcono go na magazyn i przekazano do dyspozycji Muzeum Narodowego. Przez pięćdziesiąt lat wnętrze niszczało i było niedostępne dla zwiedzających. Dopiero w 2001 roku Ormianie odzyskali prezbiterium, a dwa lata później cały obiekt.

Konserwacja katedry

W 2008 roku grupa polskich konserwatorów ze Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa
w Krakowie, podjęła się konserwacji katedry, finansowanej ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace zaczęły się od zabezpieczenia i restauracji malowideł Jana Henryka Rosena w  nawie katedry. Zakończenie tego etapu stało się pretekstem do przygotowania przez Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie  wystawy Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy. Z Krakowa ekspozycja powędrowała do Wrocławia, od 24 czerwca można ją oglądać w siedzibie Muzeum Architektury. Na wystawie prezentowane są rysunki architektoniczne, dokumentacja mozaikowych zdobień, a także szczegółowa makieta budynku. Głównym tematem są stylizowane na biznatyjskie polichromie Jana Henryka Rosena.


Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
wernisaż czwartek 23 czerwca o godzinie 18.00
wystawa czynna od 24 czerwca do 4 września 2016
wystawa czynna
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2016 14:09
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.