archirama.pl

Co zobaczyć we Lwowie? Katedra ormiańska

Armeńska świątynia z secesyjnym wnętrzem. Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentuje wystawę poświeconą niezwykłemu zabytkowi, katedrze ormiańskiej we Lwowie

Katedra ormiańska we Lwowie. Architektura wnętrz

Katedra ormiańska we Lwowie, wnętrze

Fot: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe

Miasto łamigłówka

Lwów przez wieki był miastem zamieszkiwanym przez przedstawicieli wielu nacji. Żyli w nim Polacy, Rusini, Litwini, Niemcy, Żydzi, Tatarzy – lista jest długa. Jedną z ważnych mniejszości byli Ormianie, tradycyjnie zajmujący się handlem i rzemiosłem. O ich zamożności i roli świadczyła lwowska świątynia. Najstarsza część istniejącego do dziś budynku wybudowana została w połowie XIV wieku według projektu Doringa, budowniczego pochodzącego prawdopodobnie z Włoch.

Lwowska katedra wybudowana została na wzór świątyń z macierzystej Armenii, choć w jej formie odnajduje się też wpływy perskie i bizantyjskie. Świątynie wielokrotnie przebudowywano i remontowano, a dla jej obecnego stanu decydująca okazała się modernizacja rozpoczęta w 1902 roku. Skomplikowana mozaika katedry zyskała nowe elementy. Dekoracje przygotowali znani secesyjni artyści, w tym Józef Mehoffer, a także malarze realiści. Prace toczyły się przez kolejne dekady i zakończyły w drugiej połowie lat 30. XX wieku. Podczas wojny katedra nie została zniszczona, ale po zakończeniu walk odebrano ją kościołowi ormiańskiemu. W ZSRR budynek przestał być świątynią, przekształcono go na magazyn i przekazano do dyspozycji Muzeum Narodowego. Przez pięćdziesiąt lat wnętrze niszczało i było niedostępne dla zwiedzających. Dopiero w 2001 roku Ormianie odzyskali prezbiterium, a dwa lata później cały obiekt.

Konserwacja katedry

W 2008 roku grupa polskich konserwatorów ze Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Dziedzictwa
w Krakowie, podjęła się konserwacji katedry, finansowanej ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace zaczęły się od zabezpieczenia i restauracji malowideł Jana Henryka Rosena w  nawie katedry. Zakończenie tego etapu stało się pretekstem do przygotowania przez Międzynarodowe Centrum Kultury (MCK) w Krakowie  wystawy Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy. Z Krakowa ekspozycja powędrowała do Wrocławia, od 24 czerwca można ją oglądać w siedzibie Muzeum Architektury. Na wystawie prezentowane są rysunki architektoniczne, dokumentacja mozaikowych zdobień, a także szczegółowa makieta budynku. Głównym tematem są stylizowane na biznatyjskie polichromie Jana Henryka Rosena.


Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy
wernisaż czwartek 23 czerwca o godzinie 18.00
wystawa czynna od 24 czerwca do 4 września 2016
wystawa czynna
Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5
ma.wroc.pl

Autor: KZ
Zdjęcia: Muzeum Architektury we Wrocławiu, materiały prasowe
Data publikacji: 14.06.2016 14:09

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!